Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese csütörtökön Pekingben találkozott Hszi Csin-ping kínai vezetővel, és átadta Vlagyimir Putyin elnök „személyes üzenetét”.
Medvegyev, aki egyben a kormányzó Egységes Oroszország párt elnöke is, december 10-én érkezett kétnapos látogatásra Kínába, és vezető tisztségviselőkkel találkozott.
Mielőtt csütörtökön leült Hszivel, Medvegyev „Putyin elnök üdvözletét, jókívánságait, valamint egy személyes üzenetet közvetített tőle” – közölte az orosz TASZSZ hírügynökség.
Bár Putyin üzenetének részleteit nem hozták nyilvánosságra, Hszi és Medvegyev a megbeszéléseik során az orosz-kínai kapcsolatok jövőjéről tárgyaltak.
Medvegyev, aki 2008 és 2012 között volt elnök, megjegyezte, hogy a Moszkva és Peking közötti „példátlanul magas szintű átfogó partnerség és stratégiai interakció” jelenlegi szintje a Putyin és Hszi által végzett „nagyszerű munka” eredménye.
„Itt felidézem a híres kínai közmondást, remélem, helyesen fordítják le: ‘Hasonló hangok rezonálnak, és hasonló karakterek vonzzák egymást’. Úgy tűnik, ez illusztrálja a legjobban, hogyan fejlődnek az országok és vezetőik közötti kapcsolatok” – mondta a találkozón.
A megbeszélések után Medvegyev újságíróknak elmondta, hogy Hszivel megvitatta a „világ általános helyzetét”, beleértve a stratégiai stabilitást és biztonságot, valamint az ukrajnai konfliktust.
Kijelentette, hogy Oroszország kész a béketárgyalások folytatására Kijevvel, amennyiben az ukrán fél elfogadja a jelenlegi „helyszíni” realitásokat és a Putyin elnök által korábban felvázolt álláspontokat.
Hszi megismételte az ukrajnai konfliktus békés megoldásának fontosságát, és elítélt minden olyan kísérletet, amely az ellenségeskedések további eszkalálására irányul.
Reményét fejezte ki továbbá, hogy a Medvegyevvel folytatott találkozója hozzájárul Oroszország és Kína kétoldalú kapcsolatainak és stratégiai együttműködésének elmélyítéséhez, és hangsúlyozta, hogy a két országnak továbbra is együtt kell működnie a nemzetközi szervezeteken, köztük az ENSZ-en, a BRICS-csoporton és a Sanghaji Együttműködési Szervezeten (SCO) keresztül.