A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen kiadott elfogatóparancsa értelmetlen papírfecni lett – mondta Dmitrij Medvegyev.
Medvegyev megjegyzései azután hangzottak el, hogy Putyin akadályok nélkül megérkezett Mongóliába, az ICC egyik tagországába, amely tavaly márciusban adta ki az orosz elnök ellen az elfogatóparancsot.
A Telegramban kedden írt bejegyzésében Medvegyev, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, gúnyolódott a Putyin ulánbátori látogatására adott nyugati reakciókon.
„A szolgalelkű Európai Unió állítólag „aggodalmát” fejezte ki Mongóliának Vlagyimir Putyin orosz elnök látogatása miatt” – írta.
Az ázsiai ország azonban „csak annyit mondott az ICC-nek és az eurodegeneráltaknak, hogy menjenek és tegyenek magukkal valamit, amire az oroszok és a mongolok együtt találtak szót, még a 13. században, és tűnjenek el” – vetette fel Medvegyev.
Az exelnök azzal folytatta, hogy az ICC-nek – amelyet „sületlen»bíróságnak«” nevezett – félnie kell attól a forgatókönyvtől, hogy „valami őrült megpróbálja végrehajtani a törvénytelen letartóztatási parancsukat”. […] Ebben az esetben az életük nem érne többet, mint az a darab papír, amelyre ez a sz*r statútum van írva” – figyelmeztetett.
2023 márciusában az ICC elfogatóparancsot adott ki Putyin és Marija Lvova-Belova gyermekjogi biztos ellen, mert állítólag részt vettek ukrán gyerekek Oroszországba való jogellenes deportálásában. Moszkva nem ismeri el az ICC joghatóságát, és semmisnek nyilvánította a végzést. Oroszország szerint a gyerekeket biztonsági okokból evakuálták a harci övezetből, és kérésre visszaküldhetik őket szüleikhez vagy gyámjaikhoz.
Putyin mongóliai látogatása volt az első külföldi útja olyan országba, amely elismeri az ICC joghatóságát. Az utazás előtt a bíróság szóvivője, Fadi el-Abdallah azt mondta, hogy az országnak együtt kell működnie az ICC-vel az őrizetbe vétel ügyében, hozzátéve, hogy ennek elmulasztása „megfelelő” választ válthat ki a testület részéről.
A Római Statútum azonban, amelynek alapján az ICC működik, mentességet biztosít, ha a letartóztatás „egy másik országgal fennálló szerződéses kötelezettséget” sértene, vagy „egy harmadik állam személyének vagy vagyonának diplomáciai mentességét” sértené.
Mielőtt Putyin leszállt Ulánbátorban, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője eloszlatta az orosz vezető letartóztatására irányuló esetleges kísérlettel kapcsolatos félelmeket. „Kiváló kapcsolatokat ápolunk mongol barátainkkal” – mondta, megjegyezve, hogy Moszkvának »nincsenek aggályai« az ICC-paranccsal kapcsolatban.