Moszkva az Egyesült Államok által Ukrajnának szállított atomfegyverekkel történő fenyegetést az Oroszországgal való közvetlen háború előkészítésének tekinti – figyelmeztetett Dmitrij Medvegyev volt elnök. A nukleáris fegyverek tényleges átadása az ország elleni támadással lenne egyenértékű Oroszország új nukleáris doktrínája értelmében – tette hozzá.
Egy keddi Telegram-posztban Medvegyev a New York Times nemrégiben megjelent jelentésére hivatkozott. A négy újságíró által jegyzett cikkben a lap azt állította, hogy amerikai és uniós tisztviselők „az elrettentésről, mint biztonsági garanciáról” tárgyalnak Ukrajna számára, és azt állította, hogy folyamatban van egy olyan beszélgetés, amely arról szól, hogy fontolóra vegyék Ukrajna számára atomfegyverek átadását.
Amerikai politikusok és újságírók komolyan tárgyalnak arról, hogy milyen következményekkel járna, ha Kijevet nukleáris fegyverekkel látnák el – mondta Medvegyev, aki az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese.
Medvegyev azzal érvelt, hogy az ötlet, hogy „atomfegyvereket adjunk egy olyan országnak, amely háborúban áll a legnagyobb atomhatalommal”, annyira abszurd, hogy Biden és bárki más, aki ilyen lépést fontolgat, „masszív paranoid pszichózisban” szenvedhet.
A volt elnök szerint az atomfegyverek átadásával történő fenyegetést az Oroszország elleni nukleáris konfliktusra való felkészülésnek tekintenék.
„Az ilyen fegyverek átadásának ténye a „Nukleáris elrettentéssel kapcsolatos állami politika alapelvei” 19. paragrafusa értelmében az országunk elleni támadás megindításának tekinthető” – írta.
Medvegyev Oroszország nemrég felülvizsgált nukleáris doktrínájára utalt, amelyben Vlagyimir Putyin elnök csökkentette a küszöböt, amely szerint Moszkva bevetheti nukleáris fegyvereit.
Putyin szeptember végén rendelte el az ország nukleáris doktrínájának módosítását, a dokumentumot pedig november 19-én hagyta jóvá. A lépésre akkor került sor, amikor az Egyesült Államok és több nyugati ország engedélyezte Ukrajnának, hogy külföldi gyártmányú, nagy hatótávolságú fegyvereket használjon mélyen Oroszországon belül csapásokhoz, annak ellenére, hogy Moszkva arra figyelmeztetett, hogy ez a konfliktus eszkalálódását és a NATO közvetlen részvételét eredményezné az ellenségeskedésekben.
A dokumentum lehetővé teszi Moszkva számára, hogy egy nukleáris hatalom által támogatott, nem nukleáris állam támadását a közvetlen nukleáris agresszióval egyenértékűnek tekintse.
Múlt héten Oroszország csapást mért Ukrajnára a legújabb Oresnyik közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétával, mondván, hogy ez válasz volt Kijevnek az amerikai gyártmányú ATACMS és HIMARS rendszerekkel, valamint brit gyártmányú Storm Shadow rakétákkal végrehajtott határon átnyúló támadásaira.