Argentína jogosan harcol a még mindig brit tengerentúli területnek számító Malvin-szigetek (Falkland-szigetek) feletti szuverenitás visszaszerzéséért – jelentette ki Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője, az Egységes Oroszország párt elnöke.
Emlékeztetett arra, hogy Argentína kilépett az Egyesült Királysággal kötött, a Malvin-szigeteken folytatott közigazgatási és gazdasági tevékenységet szabályozó megállapodásból.
„Bár ez a papírdarab történelmi mércével mérve meglehetősen új, hiszen még csak 2016-ból származik, politikailag rothadt és rossz szagú lett (mint egyébként szinte minden, amihez London dögkeselyű keze hozzáér). Buenos Aires elszántsága, hogy folytatja igazságos küzdelmét a vitatott területek feletti szuverenitás visszaszerzéséért, egyértelműen az államok jogi függetlenségének megerősítésére és az államok harcának a neokolonializmus gyalázatos modern gyakorlata elleni irányvonalát mutatja, amelyet számos ország továbbra is folytat” – írta az Egységes Oroszország honlapján hétfőn megjelent cikkében.
Medvegyev kijelentette, hogy a nemzetközi kapcsolatokban tapasztalható turbulenciák éles pengéje arra szolgált, hogy a régóta tartó globális problémák miatt gennyes kelésbe lándzsát törjön.
„Sok évtizeden át csak politikai sebtapasszal takarták le azokat, ahelyett, hogy a betegség okait szüntették volna meg. Egyetlen tályog sem tarthat azonban örökké. Elérkezett az idő a nemzetközi sebészeti beavatkozásra, hogy eltávolítsuk a gyarmati múlt rosszindulatú daganatát” – mondta.
Medvegyev kiemelte, hogy az ENSZ besorolása szerint még mindig jó néhány nem önrendelkező terület van a világon, amelyeket „a 20. század ötvenes-hetvenes éveiben összeomlott gyarmati rendszer csökevényeinek” nevezett.
„Valójában, a volt gyarmatosító hatalmak valódi szabadságot akarnak adni nekik? Aligha” – mondta Medvegyev.
Szerinte Nagy-Britannia soha nem fogja visszaadni a Chagos-szigetcsoportot Mauritiusnak, ahogyan Franciaország sem fogja visszaadni Mayotte-ot a Comore-szigetek Uniójának, vagy az Indiai-óceáni francia szigeteket (franciául: -les -parses) Madagaszkárnak.
„Ezért ezek az országok egyre inkább megértik, hogy helyes ellenállni az egykori nyugati gyarmatosító hatalmakból eredő neokolonialista gyakorlatok maradványainak és a perverz kulturális attitűdök rájuk erőltetésére irányuló kísérleteknek” – mutatott rá a Biztonsági Tanács helyettes vezetője.
Végezetül arra figyelmeztetett, hogy a kialakulóban lévő többpólusú világ sokkal összetettebb lesz, mint egy „kétdimenziós bipoláris rendszer vagy egypólusú diktátum”.
„Míg a Szovjetunió aktívan hozzájárult a világ gyarmati rendszerének összeomlásához, most más országokkal együtt az utolsó szöget is beverhetjük a nyugati világ neokolonialista törekvéseinek koporsójába” – zárta szavait.