Magyarország nem ismeri el a grúziai szakadár Dél-Oszétiában március 25-én megrendezett választások alkotmányos és jogi kereteit, és kiáll Grúzia szuverenitása és területi egysége mellett – tájékoztatta a Külügyminisztérium hétfőn az MTI-t. Mint kifejtették, ez az állásfoglalás összhangban van Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szóvivőjének a szakadár Dél-Oszétiában megtartott választásokról március 26-án kiadott közleményével. A tárca közleménye szerint Magyarország határozottan kiáll Grúzia szuverenitása és területi egysége mellett, nemzetközileg elismert határain belül. Magyarország álláspontja szerint az ilyen választások legitimitását súlyosan megkérdőjelezi, hogy azokon nem vehettek részt a szakadár abháziai és dél-oszétiai területekről elmenekült lakosok, akiknek “biztonságos és rendezett visszatérése elhagyott otthonaikba máig megoldatlan” – írták. A megismételt dél-oszétiai elnökválasztás március 26-i első fordulójában egy volt titkosszolgálati vezető végzett az élen, aki azonban nem kapta meg a győzelemhez szükséges számú szavazatot. Leonyid Tibilovnak az április 8-án tartandó második fordulóban David Szanakojev elnöki emberjogi biztos lesz az ellenfele. Öt hónapon belül ez lesz a negyedik kísérlet arra, hogy elnököt válasszanak.
Az elnökválasztást azért kell megismételni, mert a hatóságok szabálytalanságokra hivatkozva érvénytelenítették az előző, tavaly novemberi voksolást, amelyet Alla Dzsiojeva ellenzéki politikus nyert meg a Moszkva támogatását élvező Anatolij Bibilovval szemben.
A 2008-as grúz-orosz háborút követően Oroszország elismerte Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét, a példát azonban csak Nicaragua, Nauru és Venezuela követte.