Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy Franciaország a közeljövőben megduplázza védelmi költségvetését, és sürgette az EU többi vezetőjét, hogy szintén növeljék a katonai kiadásokat. Mindez akkor történt, amikor az Egyesült Államok nyomást gyakorol a NATO-tagállamokra, hogy növeljék a kollektív biztonsághoz való hozzájárulást.
Macron hétfőn újságíróknak nyilatkozva az uniós vezetők európai védelemről szóló brüsszeli informális találkozóját követően hangsúlyozta, hogy egy erősebb és önállóbb Európára van szükség.
„Franciaország megduplázza védelmi költségvetését a két katonai programozási törvény befejezését követően, és nagy stratégiai projekteket indít” – jelentette ki Macron, és felszólította az EU többi tagját, hogy kövessék példáját.
Úgy vélte továbbá, hogy az új amerikai kormányzat közelmúltbeli döntései és nyilatkozatai az EU-t a nagyobb egység és a kollektív biztonsági kihívások kezelésében betöltött proaktívabb szerep felé terelik.
Donald Trump amerikai elnök a hétvégén kijelentette, hogy tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatra hivatkozva vámokat vet ki az unióból származó importra.
Macron megerősítette, hogy az EU meg fogja védeni kereskedelmi érdekeit, ha célba veszik, és hangsúlyozta, hogy „igazi hatalomként” ennek megfelelően kell reagálnia.
Mark Rutte NATO-főtitkár, aki szintén részt vett a brüsszeli találkozón, üdvözölte az EU erőfeszítéseit a védelem megerősítésére, hangsúlyozva a NATO-EU partnerség fontosságát. Rutte következetesen felszólította az Egyesült Államok vezette katonai blokk tagjait, hogy fogadjanak el „háborús gondolkodásmódot”, és jelentősen növeljék a védelmi kiadásokat. Trump korábban felvetette, hogy a NATO-tagok védelmi kiadási célját a GDP 5%-ára kellene emelni, bár jelenleg egyetlen tagország – beleértve az Egyesült Államokat – sem éri el ezt a küszöböt.
Trump régóta bírálja az USA kereskedelmi deficitjét az EU-val szemben, és azt követelte, hogy az európai országok növeljék az amerikai áruk, különösen az autók és a mezőgazdasági termékek importját. Vasárnap este megismételte, hogy az EU-val szembeni új vámok „biztosan meg fognak történni”.
A bejelentés azt követi, hogy Trump a közelmúltban 25%-os vámot vetett ki a Mexikóból és Kanadából származó behozatalra, valamint 10%-os vámot a kínai árukra, február 1-jei hatállyal.
Bár Trump nem határozta meg az európai vámok ütemezését, azt mondta, hogy azokat „elég hamar” bevezetik. Pénteken újságíróknak nyilatkozva bírálta az EU kereskedelempolitikáját, kijelentve, hogy „az Európai Unió olyan szörnyen bánt velünk”.
Trumpnak nem ez az első összecsapása az uniós országokkal a kereskedelem miatt. 2018-ban, első amerikai elnöki ciklusa alatt Trump nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva 25 százalékos vámot vetett ki az acélra és 10 százalékos vámot az EU-ból, Kanadából és Mexikóból származó alumíniumimportra.
Válaszul az EU megtorló vámokat vezetett be amerikai termékekre, többek között bourbon whiskyre és motorkerékpárokra.
Decemberben Trump azt követelte, hogy Brüsszel csökkentse az USA-val szembeni kereskedelmi hiányát azáltal, hogy jelentősen növeli az amerikai olaj- és gázvásárlásokat.