Minszk és Moszkva továbbfejleszti együttműködését – hangsúlyozta pénteken Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök Dmitrij Medvegyev orosz államfővel folytatott megbeszéléseit követően. A fehérorosz elnök kijelentette, hogy nem kell eltemetni az orosz-fehérorosz Szövetségi Államot, de meg kell határozni annak helyét és szerepét a posztszovjet térség integrációs folyamatában. „Nagyok a kihívások, de Fehéroroszországnak és Oroszországnak ebben együtt kell lennie” – mondta Lukasenka. Elismeréssel szólt Moszkva szerepéről az integráció fejlesztésében, utalva az Eurázsiai Gazdasági Szövetségről szóló egy hónappal ezelőtti nyilatkozatra. Hozzátette, hogy nem kevés történt ennek érdekében a szövetségi állam keretein belül, amely – emelte ki – nem csak gazdasági, hanem katonai-politikai szövetség is. Dmitrij Medvegyev is úgy vélte: az orosz-fehérorosz szövetségi államnak vannak további lehetőségei. „Tavaly még sokan azt gondolták, hogy elfogyott a gőz, és komoly problémák vannak, és tessék: ebben az évben a kapcsolataink sokkal dinamikusabbá és tartalmasabbá váltak. Őszintén mondom: ezt az Orosz Föderáció örömmel fogadja”- hangsúlyozta az orosz államfő.
Az orosz-fehérorosz Szövetségi Állam vezető testülete, a Legfelsőbb Államtanács ülését követően több fontos gazdasági megállapodást írt alá Dmitrij Medvegyev orosz és Alekszandr Lukasenka fehérorosz államfő.
A legjelentősebb Moszkva szempontjából, hogy a Gazprom 100 százalékos tulajdonába került a fehérorosz Beltranszgaz gázvezeték-hálózata. „Ezzel jó nagy pont került az orosz-fehérorosz gázháborúk történetének a végére”- értékelte az egyezmény aláírását Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter, mivel az orosz állami gázóriás a saját rendszerén keresztül, közvetlenül fogja továbbítani Európába a földgázt.
Minszk számára a Gazprom és a Beltranszgaz megállapodása különösen jelentős a 2012-2014 közötti gázszállításokról. Fehéroroszország jóval olcsóbban fog hozzájutni az energiahordozóhoz, mint az európai fogyasztók, mert az ezer köbméterenkénti 400 dolláros ár helyett 164 dollárt fog fizetni – közölte még a megállapodás előtt Alekszej Miller, a Gazprom elnöke. Szerinte ennek köszönhetően Minszk legalább 2 milliárd dollárt takarít meg.
Kormányközi megállapodás született Moszkvában arról is, hogy Oroszország állami exporthitelt nyújt egy fehérorosz atomerőmű felépítéséhez.