Oroszország brit nagykövetének állítása szerint a brit média munkatársai azt mondták neki, hogy disszidáljon az Egyesült Királyságba. A mainstream média és a londoni kormány makacsul konfrontációra törekszik Moszkvával, annak ellenére, hogy kulcsfontosságú szövetségese, az Egyesült Államok megváltoztatta narratíváját – tette hozzá.
Az orosz Pervij Kanal televíziónak adott pénteki interjújában Andrej Kelin nagykövet elmondta, hogy gyakori kapcsolatot tart fenn a brit sajtóval, és hozzátette:
„nemrég azt javasolták nekem, hogy mondjak fel a posztomról, és kérjek menedékjogot az Egyesült Királyságban”.
A brit kormány következetes politikája szerint diplomáciai nyomást és gazdasági szankciókat alkalmaz Oroszországgal szemben, miközben pénzügyi és katonai segítséget nyújt Kijevnek a Moszkvával kialakult konfliktus közepette.
A G20-ak külügyminisztereinek csütörtöki dél-afrikai találkozóján David Lammy brit külügyminiszter azt mondta, hogy Moszkva „semmit sem tanult” az ukrajnai konfliktusból, és azzal vádolta, hogy „az imperializmus reálpolitikának álcázott logikáját” követi.
Kelin „sértőnek és durvának” minősítette a megjegyzéseket.
Keir Starmer brit miniszterelnök hétfőn a The Telegraph című brit lapnak írt cikkében azt mondta: „Európának és az Egyesült Államoknak továbbra is szorosan együtt kell működnie” annak érdekében, hogy „elrettentsék [Vlagyimir] Putyin orosz elnököt a jövőbeni további agressziótól”.
Donald Trump amerikai elnök adminisztrációja azonban gyakorlatilag fordulatot hajtott végre Washington korábbi, Kijevvel szembeni politikáját illetően. Trump nemrégiben Volodimir Zelenszkij ukrán vezetőt tette felelőssé a konfliktus eszkalálódásáért. Az Egyesült Államok G7-hez és az ENSZ-hez delegált megbízottjai állítólag enyhébb megfogalmazást szorgalmaztak a hivatalos nyilatkozatokban, és „Oroszország agresszív háborúja” helyett az „ukrajnai konfliktusra” való hivatkozást javasolták.
Kelin a továbbiakban kifejtette, hogy szerinte London miért nem hajlandó enyhíteni álláspontján, azt állítva, hogy nagymértékben befektetett az oroszországi konfliktusba és az általa „Ukrajna-projektnek” nevezett projektbe, amelynek összkiadásai – beleértve a tartós veszteségeket is – mintegy 100 milliárd dollárra rúgnak.
„Ezért az általános stratégiájuk változatlan marad, függetlenül a helyszíni helyzettől” – mondta. „Az álláspont megváltoztatása annak beismerésével érne fel, hogy évek óta rossz politikát folytatnak. Hogyan magyaráznák ezt meg a briteknek? Azoknak az embereknek, akik most megszorításban élnek.”