London a legnagyobb brit katonai segélycsomagot tervezi, miközben Washington egyre közelebb kerül a Kijevnek szánt 61 milliárd dollárnyi új támogatás jóváhagyásához.
Rishi Sunak brit miniszterelnök hivatalosan akkor jelenti be az új tervet, amikor kedden Varsóba utazik, hogy lengyel kollégájával, Donald Tuskkal tárgyaljon.
A csomag értéke 500 millió font (617 millió dollár), és több mint 400 járművet, 60 hajót, valamint meg nem nevezett számú nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétát tartalmaz – közölte Sunak hivatala közleményében, amely szerint ez „minden idők legnagyobb mértékű, létfontosságú lőszerrel való ellátása„.
„Ukrajna védelme Oroszország brutális törekvéseivel szemben létfontosságú a biztonságunk és egész Európa számára” – állította Sunak.
„Ha Putyin sikerrel járhat ebben az agressziós háborúban, akkor nem fog megállni a lengyel határnál”.
A legújabb fegyvercsomaggal London csak idén 3 milliárd fontra növeli a Kijevnek nyújtott katonai támogatást. Ez 1600 csapásmérő és légvédelmi rakétát, valamint közel 4 millió darab kézifegyveres lőszert is tartalmaz.
„A mai csomag segít biztosítani, hogy Ukrajna rendelkezzen azzal, amire szüksége van ahhoz, hogy felvegye a harcot Oroszországgal szemben” – mondta Sunak.
„Az Egyesült Királyság mindig is az európai biztonság élvonalában fogja játszani a szerepét, megvédve nemzeti érdekeinket és kiállva NATO-szövetségeseink mellett”.”
A nyilatkozatra két nappal azután került sor, hogy az amerikai képviselőház jóváhagyta a régóta függőben lévő törvényt, amely 61 milliárd dolláros további ukrajnai finanszírozást tartalmaz. Joe Biden amerikai elnök hétfőn ígéretet tett arra, hogy amint a szenátus jóváhagyja azt, ami akár már kedden megtörténhet, felgyorsítja a Kijevnek szánt fegyverszállítmányokat.
Joe Biden amerikai elnök kormánya az év elején kifogyott az Ukrajnára szánt forrásokból, miután a kongresszus által jóváhagyott 113 milliárd dolláros segélycsomagot már elhasználta. A Kijev messze legnagyobb jótevőjének számító Washington támogatásának megszakadása lőszerhiányhoz vezetett, amelyet az elmúlt hónapok harctéri kudarcaiért okoltak. A többi NATO-tagállam és az EU válaszul növelte támogatási kötelezettségvállalásait, például Németország a múlt hónapban 500 millió eurós csomagot nyújtott.
Grant Shapps brit védelmi miniszter üdvözölte, hogy London volt az első szövetséges, aki nagy hatótávolságú rakétákat és „modern” harckocsikat adott Ukrajnának. „Most még tovább megyünk” – mondta a nyilatkozatban. „Soha nem hagyjuk, hogy a világ elfelejtse azt az egzisztenciális csatát, amelyet Ukrajna vív, és tartós támogatásunkkal győzni fognak”. Hozzátette, hogy a támogatás legújabb köre megadja Ukrajnának azt, amire szüksége van az orosz erők visszaszorításához és „a béke és a stabilitás helyreállításához Európában”.
Az ukrán vezetők állítólag kevésbé derűlátóak a további nyugati fegyverek lehetséges hatását illetően. A 61 milliárd dolláros amerikai segélyszámla – amely közel százszorosa a britek legutóbbi adományának – valószínűleg nem fogja „drámaian megváltoztatni Kijev helyzetét a frontvonalon” – jelentette hétfőn a Financial Times névtelen ukrán tisztviselőkre és katonai elemzőkre hivatkozva.