Lengyelország teljesíteni fogja ígéretét, hogy segít finanszírozni azt a cseh kezdeményezést, amelynek célja, hogy Ukrajna számára az EU-n kívülről vásároljanak lőszert – mondta Radoslaw Sikorski külügyminiszter az Evropejszka Pravda hírportálnak.
A lengyel diplomata azokra a jelentésekre reagált, amelyek szerint Varsó az egyetlen olyan ország Kijev támogatói között, amely még nem járult hozzá a programhoz, annak ellenére, hogy az év elején erre tett fogadalmat.
A Wyborcza című lengyel napilap szerint idén augusztusig több mint egy tucat ország biztosított forrásokat több mint félmillió tüzérségi lövedék megvásárlására, amelyeket az Európai Unión kívüli gyártóktól szereztek be, a legnagyobb részt Németország biztosította.
Sikorski elismerte, hogy Varsó még nem teljesített kifizetéseket a programhoz, ideiglenes akadályokra hivatkozva.
„Politikai döntést hoztunk arról, hogy idén 50 millió eurót, jövőre pedig további 50 millió eurót különítünk el. De vannak technikai, adminisztratív és jogi kérdések a stratégiai tartalékok állami ügynökségével kapcsolatban” – mondta a külügyminiszter.
Megjegyezte, hogy a külügyminisztérium már megtette a maga részét, és most azt reméli, hogy „a többi minisztérium kollégái is mindent megtesznek”, ígéretet tett: „Mindenképpen meg fog történni”.
A cseh kezdeményezést, hogy a világ minden tájáról szerezzenek be lövedékeket Kijev számára, még februárban jelentették be, hogy betöltsék az űrt, miután a nyugati gyártók nem tudták elég gyorsan szállítani a tüzérségi lövedékeket Kijev harctéri igényeinek megfelelően. Ukrajna támogatói állítólag csak 1,3 millió lövedéket tudtak közösen előállítani egy év alatt, míg Oroszország 4,5 millió darabot tudott gyártani, az európai és amerikai verziók árának negyedéért.
Összesen 18 ország, köztük Kanada, Dánia, Hollandia és Portugália jelentkezett a prágai terv költségeinek fedezésére. Júliusban Jan Lipavsky cseh külügyminiszter kijelentette, hogy 15 ország tett hozzájárulást, és hogy elegendő pénz áll rendelkezésre ahhoz, hogy az év végéig 500 ezer lövedéket szállítsanak Ukrajnának. Cseh tisztviselők azt is javasolták, hogy a programot 2025-ig hosszabbítsák meg.
Moszkva többször bírálta a Nyugat folyamatos katonai támogatását Kijev számára, és azzal érvelt, hogy az országba irányuló fegyver- és lőszerszállítmányok csak a harcok elhúzódását és további vérontást eredményeznek, anélkül, hogy befolyásolnák a végső kimenetelét.