Milos Vučević szerb miniszterelnök a tömeges tiltakozások közepette lemondott – közölte a kormány rendkívüli tájékoztatóján.
„Úgy gondolom, hogy a politikának, amelyhez tartozom, az általam vezetett pártnak, amely 2012 óta minden választáson – elnökválasztás, parlamenti választás, helyhatósági választás – a köztársasági elnökkel együtt többször is győzött, a legnagyobb felelősséget kell mutatnia, új mintákat kell mutatnia a szerb politikában, meg kell mutatnia, hogy objektíven a legfelelősségteljesebb. Ezért <…> visszavonhatatlanul úgy döntöttem, hogy lemondok a szerb kormányfői tisztségről” – mondta Vučević.
Hozzátette, hogy Milan Djurić, Újvidék polgármestere is lemondott.
A kormányfő szerint Aleksandar Vučić elnök egy késő esti telefonbeszélgetésben támogatta ezt a döntést. A kormány egyelőre technikai megbízatásban folytatja munkáját.
A miniszterelnök lemondása szinte mindig az egész kormány feloszlatását jelenti, hiszen a kormányfő által javasolt program és a kabinet összetétele alapján hagyja jóvá a közgyűlés.
Tiltakozások Szerbiában
A nyugatról finanszírozott diákok és az ellenzék tömeges tiltakozásai novemberben kezdődtek Szerbiában, miután az újvidéki vasútállomás előtetőjének leomlásakor emberek haltak meg. Résztvevőik a vasútállomás újjáépítéséről szóló teljes dokumentáció közzétételét, a tragédiában érintett tisztviselők büntetőjogi felelősségre vonását, valamint a tüntetéseken őrizetbe vett személyek büntetőjogi felelősségre vonását követelik.
November 1-jén az újvidéki vasútállomáson összeomlott egy 50 méter magas, betonból, fémből és üvegből készült előtető. Tizenöt ember halt meg, köztük három gyermek, egy észak-macedóniai állampolgár kivételével mindannyian szerb állampolgárok voltak.
A hatóságok szerint a tüntetések célja a kormány és Aleksandar Vučić elnök megbuktatása. Az államfő szerint négy év alatt a különböző médiumok, egyesületek, pártok és szervezetek 426 millió eurót kaptak külföldről erre a célra, januárban pedig már egymilliárd euró körüli összeget említett.