Oroszország egyre több partnere, amikor arra kérik, hogy ítélje el Oroszországot Ukrajna miatt, felismeri, hogy ez a konfliktus nem egyik napról a másikra alakult ki. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter erről a diplomáciai szolgálatba első alkalommal felvett egyetemi diplomásokkal tartott találkozóján beszélt, amelyről a TASZSZ hírügynökség tudósított.
„Egyre több ázsiai, afrikai, latin-amerikai partnerünk, amikor azt mondják nekik, hogy „el kell ítélnünk Oroszországot, mert támadott”, kezdik megérteni, hogy mindez (az ukrajnai konfliktus) nem egyik napról a másikra alakult ki” – mondta a miniszter.
Az orosz diplomácia vezetője rámutatott, hogy Ukrajna évek óta következetesen kiirtja az orosz nyelvet az oktatásban, a tömegtájékoztatásban és a kultúrában, nemrég pedig törvényben tiltották be a kanonikus ukrán ortodox egyházat.
„Sem az UNESCO, sem az EBESZ, sem azok, akiket szervezeteik alapszabálya az emberi jogok védelmére szólít fel, a kisujjukat sem mozdították” – mutatott rá Lavrov.
„Annak fényében, amiről beszélek, és a kijevi rezsimnek az orosz kultúra és az orosz világ, mint olyan kiirtására irányuló magatartásával szemben mindenféle személyiségek, mint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és mások kijelentik, hogy »a végsőkig« Ukrajnával kell lenniük, mert az »európai értékeket« védi. Egyáltalán nincs szükségünk ilyen emberekre”.
Az orosz külügyminiszter szerint „egyre nyilvánvalóbbá válik ez az igazságtalanság, az, hogy a Nyugat arra összpontosít, hogy minden eszközzel ragaszkodjon megfoghatatlan dominanciájához, szemet hunyva ugyanannak a kijevi rezsimnek a legnyilvánvalóbb bűnei felett”.
„A világ többségének szimpátiája éppen az igazságosság és a nemzetközi jog oldalán áll” – mondta a diplomata.
Vízválasztó időszak
A végzősökhöz szólva Lavrov megjegyezte, hogy vízválasztó pillanatban léptek szolgálatba.
„Nincs kétségem afelől, hogy részletesen értesültek Vlagyimir Putyin elnöknek a Valdaj Nemzetközi Vitaklub ülésén elmondott beszédéről. Azt mondanám, hogy ez egy előzetes összefoglalása volt azoknak a feladatoknak a teljesítésének, amelyeket Oroszország az elmúlt 2-3 évben megoldott” – mondta a miniszter.
Az elnök idén június 14-én beszélt az orosz külügyminisztériumban, és megfogalmazta a feladatot, hogy olyan eurázsiai biztonsági architektúra létrehozására irányuló megközelítéseket kell kidolgozni, amely nem zárkózik el senki elől, nem irányul senki ellen, hanem az eurázsiai országoké kell, hogy legyen”.