„Boszorkányüldözésre” emlékeztet az a helyzet, amely Szergej Kiszljak washingtoni orosz nagykövet amerikai kapcsolattartása körül kialakult – jelentette ki pénteken Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
„A nagyköveteket azért nevezik ki, hogy kapcsolatokat tartsanak fenn egy adott országban. Ezeket a kapcsolatokat a hivatalos végrehajtó hatalom képviselőivel, valamint a törvényhozókkal, társadalmi aktivistákkal és a nem kormányzati szervekkel folytatott találkozók, megbeszélések és kontaktusok révén szokták fenntartani. Ezt a gyakorlatot soha senki nem vitatta” – mondta Lavrov salvadori hivatali partnerével közösen tartott moszkvai sajtótájékoztatóján.
Az orosz külügyminiszter egy meg nem nevezett sajtóforrást idézve boszorkányüldözéshez és az ötvenes évek mccarthyzmusához hasonlította a Kiszljak kapcsolattartása körüli amerikai hangulatkeltést.
Egy nappal korábban Donald Trump amerikai elnök „totális boszorkányüldözésnek” nevezte az igazságügyi minisztere, Jeff Sessions ellen a demokrata ellenzék által indított kampányt. Sessionst lemondásra szólították fel, amiért a szenátusi meghallgatásán elhallgatta, hogy a választási kampány során – akkor még a szövetségi felsőház tagjaként – két alkalommal találkozott Kiszljakkal.
Lavrov úgy vélekedett, az orosz nagykövetet amiatt támadják, mert olyan politikusokkal folytatott eszmecserét, akik az Obama-kormányzat ellenzékéhez tartoztak. Szavai szerint „nagyon vidám kép” rajzolódna ki, ha Moszkva hasonlóképpen viszonyulna John Tefft moszkvai amerikai nagykövet tevékenységéhez.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Trump „totális boszorkányüldözést” emlegető kijelentésével kapcsolatban azt mondta, hogy az a kialakult helyzet „kimerítő definíciója”, amelyhez „nincs mit hozzátenni”.
Peszkov egyúttal kifejezte az orosz vezetés sajnálkozását, amiért sem a szíriai rendezés, sem a terrorizmus elleni harc ügyében nem történt még érdemi kapcsolatfelvétel Washington és Moszkva között. Ezt azzal magyarázta, hogy az új amerikai adminisztráció még tevékenységének „kezdeti szakaszában” tart. MTI