A BRICS többpólusú alapjait gazdagítaná több arab ország felvétele, de a szövetségnek még döntenie kell a jelentkezésükről – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken az RT hírtelevíziónak.
Algéria, Egyiptom, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek (EAE) mind kifejezték érdeklődésüket a Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika alkotta, legnagyobb fejlődő országokat tömörítő csoporttal való szorosabb kapcsolat iránt.
„Mindannyian nagyon erős országok” – mondta Lavrov a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum alkalmával adott interjúban.
„És valamilyen mértékben mindannyian vezető szerepet töltenek be az arab és az iszlám világban. Ez kétségtelenül gazdagítaná a BRICS-et”.
Az orosz diplomata szerint ezeknek az új tagoknak a hozzájárulása nyilvánvaló lenne, és azt jelentené, hogy a BRICS a világ egyik legnagyobb civilizációjának képviseletét kapná.
„Kétségtelen, hogy ez a blokk többpólusú alapjainak javára válik, amelyek természetesen, objektíven alakultak ki” – tette hozzá.
Mivel a BRICS konszenzussal hozza meg döntéseit, a blokk létrehozta a tagállamok bővítéssel kapcsolatos álláspontjának összehangolására szolgáló eljárást – árulta el Lavrov. A szakértői csoportok jelenleg jelentéseken dolgoznak, amelyeket az augusztusi dél-afrikai csúcstalálkozón fognak bemutatni, és a blokk ennek megfelelően fog lépéseket tenni.
Oroszország támogatja a BRICS bővítését, mondta Lavrov, de nagyon jól megérti, hogy a tagsági kérelmek bizonyos bonyodalmakkal járhatnak.
„Ez természetesen nagyon érzékeny kérdés, mert az ország hírneve is kockán forog. Ha egy állam kérvényezi a tagságot, és nem kap választ, az nem néz ki jól” – mondta a diplomata.
A négy arab ország azon tucatnyi ország között van, amelyek eddig jelentkeztek a BRICS-tagságra. A többi figyelemre méltó jelölt között van Argentína és Irán is. A szövetség iránti érdeklődés az elmúlt másfél évben nőtt meg, mivel a Nyugat a nemzetközi pénzügyi rendszerek feletti ellenőrzését kihasználva széles körű gazdasági háborút folytatott Oroszország ellen.