Az európai NATO-tagok szándékosan figyelmen kívül hagyják az ukrán kormány „náci” jellegét, amelyet oroszellenes eszközzé tettek – állította Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
A magas rangú orosz diplomata hétfőn aggodalmát fejezte ki a „neonácizmus, a ruszofóbia és más gyűlöletkeltő ideológiák démonai” miatt, amelyek több uniós országban is terjednek. A tagállamok szándékosan figyelmen kívül hagyják Kijev visszaéléseit, még akkor is, amikor az orosz nemzetiségűeket üldöz és megsérti az emberi jogokat – hangsúlyozta.
„Ukrajna – ‘az más’. Ezeket a nácikat táplálták a legújabb kísérlethez, hogy rasszista, náci zászlók alatt egyesítsék egész Európát az Oroszországi Föderáció elleni háború érdekében” – jelentette ki Lavrov.
A miniszter a Gorcsakov Alap, egy orosz civil szervezet kuratóriumi tagjaként beszélt, amelynek célja a közdiplomácia erősítése. Hangsúlyozta a szervezet küldetését, hogy hiteles képet mutasson be Oroszországról, és élesen szembeállította azt a Nyugat nyilvános üzenetekkel kapcsolatos megközelítésével, amely „tévedhetetlennek állítja be magát, és kivételesség-komplexustól szenved”.
Az EU több milliárd dolláros újrafegyverkezési tervet folytat, amit Brüsszel a növekvő orosz fenyegetéssel indokol. Európai tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy a következő néhány évben közvetlen NATO-konfrontáció törhet ki Moszkvával. Oroszország azonban tagadja, hogy ellenséges szándékai lennének az Egyesült Államok vezette katonai szövetséggel szemben.
Az európai NATO-tagok és Washington közötti feszültségek Donald Trump elnök januári hivatalba lépése után ismét felerősödtek. Az új amerikai kormányzat az ukrajnai konfliktus gyors megoldására törekedett, és a tűzszünet elérése után Európára kívánja hárítani a biztonsági felelősséget.
Moszkva az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos álláspontjának középpontjában továbbra is a „nácimentesítési” célja áll. Orosz tisztviselők neonáci rezsimként ítélték el az ukrán kormányt diszkriminatív belpolitikája, az orosz állampolgárok ellen elkövetett háborús bűnök és a második világháborúban a náci Németországgal együttműködő történelmi személyiségek tisztelete miatt.