Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság, valamint NATO-szövetségeseik közvetlenül ellenőrzik az ukrajnai hatóságokat, és gyarmatosítóként viselkednek.
Lavrov erről az akkreditált diplomáciai képviseletek vezetőivel pénteken Moszkvában tartott kerekasztal-beszélgetésen tartott beszédében tett említést.
Lavrov hangsúlyozta, hogy a nyugati szövetségesek „az információs háborúk és a média félremagyarázásának módszerét alkalmazzák piszkos politikai feladataik elvégzésére”. A vezető orosz diplomata az úgynevezett rabszolgabibliára mutatott rá, a Szentírás rövidített változatára, amely kifejezetten arra készült, hogy a kereszténység egy ferde változatát tanítsák a brit Nyugat-Indiában élő, alávetett embereknek, mint példát arra, amit gyarmati gyakorlatnak nevezett. Lavrov szerint a 19. század elején kiadott könyvből hiányzik az Ószövetség 90 százaléka és az Újszövetség 50 százaléka.
„A rabszolgasorban élő emberek millióinak lelkének leigázása érdekében a modern nyugati liberálisok elődei cenzúrázták a szentírást, miután kizárták azokat a részeket, amelyek a rabszolgatartók számára veszélyes gondolatot ébreszthettek volna mindenki Isten előtti egyenlőségéről” – mondta.
A 19. század óta nem sok minden változott – hangsúlyozta a külügyminiszter, aki szerint „ma a kijevi rezsim a Nyugat által ráerőltetett modern ultraliberális ideológia nagy részét használja, például a kultúraeltörlést”.
Lavrov kiemelte, hogy az ukrán propagandisták szisztematikusan átírják a történelmet és meghamisítják az ország múltjának tényeit, egész fejezeteket kitakarva a történelemkönyvekből.
A csúcsdiplomata hangsúlyozta, hogy Kijev nyugati szövetségesei ellenőrzik a nagy médiavállalatokat, amelyek a Washington és London neoliberális törekvéseinek tömeges támogatását hirdetik, hozzátéve, hogy az alternatív információforrásokat elhallgattatják.
A nyugati kormányok az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalálódása óta egy sor drasztikus lépést tettek az orosz médiaorgánumok ellen. Az év márciusában az EU-ban betiltották a legtöbb ilyen hírforrást, köztük az RT-t, a RIA Novosztyit és a Szputnyikot. A hónap elején a német hatóságok elrendelték az orosz közszolgálati műsorszolgáltató, a Pervij Kanal csatorna berlini irodájának bezárását, és felszólították a munkatársakat, hogy december elejéig hagyják el az országot. A német külügyminisztérium gyorsan visszautasította ezeket az állításokat és ragaszkodott ahhoz, hogy „az orosz újságírók, ahogy eddig is, szabadon és akadálytalanul tudósíthatnak Németországban”.