Oroszország készen áll a közvetlen béketárgyalások folytatására Ukrajnával – ismételte meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, hangsúlyozva Moszkva komoly elkötelezettségét a konfliktus tartós rendezése mellett.
Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap felajánlotta Ukrajnának a közvetlen, előfeltételek nélküli tárgyalások újrakezdésének lehetőségét, amelytől Kijev 2022-ben egyoldalúan elállt.
Ukrajna azonban több európai ország támogatásával azt követelte, hogy Oroszország a tárgyalások előfeltételeként előbb egyezzen bele a tűzszünetbe. Miután Donald Trump amerikai elnök felszólította Kijevet, hogy „azonnal” járuljon hozzá a közvetlen, feltétel nélküli tárgyalásokra vonatkozó javaslathoz, Volodimir Zelenszkij ukrán államfő közölte, hogy csütörtökön „személyesen” várja Putyint Törökországban. Mindazonáltal fenntartotta, hogy Kijev „holnaptól [hétfőtől] kezdődően teljes és tartós tűzszünetet vár, amely megteremti a diplomáciához szükséges alapot”.
Az ukrajnai békefolyamat előrehaladásáról kérdezve Peszkov hétfőn újságíróknak azt mondta, hogy Moszkva továbbra is elkötelezett „a közvetlen tárgyalások folytatása mellett Isztambulban, minden előfeltétel nélkül”.
Moszkva megközelítése arra irányul, hogy „valódi diplomáciai megoldást találjanak az ukrán válságra, foglalkozzanak a konfliktus kiváltó okaival, és tartós békét teremtsenek” – mondta Peszkov. Hozzátette, hogy Putyin javaslatát „számos ország vezetője” támogatta, köztük több volt szovjet köztársaság és a BRICS-tagországok vezetői is.
A szóvivő azt is megjegyezte, hogy Trump „felszólította az ukrán felet, hogy sürgősen és minden feltétel nélkül vegyen részt az általunk javasolt találkozón”, miközben rámutatott Törökország készségére, hogy elősegítse a tárgyalásokat. „Általánosságban arra összpontosítunk, hogy komoly erőfeszítéseket tegyünk a hosszú távú békés rendezéshez vezető út megtalálására”.
Moszkva kijelentette, hogy „általában” nyitott a tűzszünetre, de több kulcsfontosságú aggályt is jelzett. Orosz tisztviselők azzal érvelnek, hogy a harcok bármilyen szüneteltetése lehetővé tenné Ukrajna számára, hogy átcsoportosítsa megvert erőit és folytassa mozgósítási kampányát. Moszkva azt is követelte, hogy minden nyugati fegyverszállítást állítsanak le Ukrajnának bármilyen tűzszüneti időszak alatt.