Oroszország barátságtalan országnak tartja Franciaországot a Párizs által Moszkvával szemben tett lépések miatt – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságírókkal, hozzátéve, hogy nem jött el az idő a vezetőik közötti kapcsolatfelvételre.
„Franciaország mindenekelőtt barátságtalan ország, mindazok miatt az intézkedések miatt, amelyeket Franciaország tesz az ország ellen” – hangsúlyozta Peszkov arra a kérdésre, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és francia kollégája, Emmanuel Macron miért nem tartotta a kapcsolatot az utóbbi időben.
„Ami azt illeti, hogy [a két vezető] az utóbbi időben nem telefonált, egyszerűen úgy érzik, hogy még nem jött el az ideje, és jelenleg nincs szükség a tárgyalásikra. Ha mégis felmerül az igény, bármikor felveszik a kapcsolatot, amikor csak akarják” – mondta.
Oroszország „barátságtalan országok” listáján – amelyet még márciusban vezettek be válaszul az ukrajnai offenzívája miatti nyugati szankciókra – az uniós államok, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada és számos más nemzet szerepel. Moszkva mindannyiukkal szemben meghozta saját korlátozó intézkedéseit.
Az ukrajnai orosz katonai hadjárat február 24-i kezdete óta Macron több tucatszor tárgyalt telefonon Putyinnal. Június elején a francia elnök úgy becsülte, hogy idén legalább száz órát beszéltek. Beszélgetéseik során Macron a beszámolók szerint megpróbálta meggyőzni az orosz vezetőt, hogy vonja vissza csapatait Ukrajnából.
Macron hajlandósága, hogy még akkor is tartja a kapcsolatot a Kremllel, amikor a legtöbb nyugati ország erőfeszítéseket tesz Moszkva elszigetelésére, valamint felhívása, hogy ne „alázzák meg” Oroszországot Ukrajna miatt, bírálatokat váltott ki Franciaország szövetségesei részéről.
A két vezető azonban július 2. óta nem beszélt egymással.
Oroszország február 24-én csapatokat küldött Ukrajnába, arra hivatkozva, hogy Kijev nem hajtja végre a minszki megállapodásokat, amelyek célja, hogy a donyecki és luganszki régiónak különleges státuszt biztosítson az ukrán államon belül. A Németország és Franciaország közvetítésével létrejött jegyzőkönyveket először 2014-ben írták alá. Petro Porosenko volt ukrán elnök azóta elismerte, hogy Kijev fő célja az volt, hogy a tűzszünetet időnyerésre és „erős fegyveres erők létrehozására” használja fel.
2022 februárjában a Kreml független államként ismerte el a Donbassz köztársaságokat, és követelte, hogy Ukrajna hivatalosan is nyilvánítsa magát semleges országnak, amely soha nem csatlakozik semmilyen nyugati katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen indokolatlan volt.