A NATO keleti irányú terjeszkedésének hullámai nem tették biztonságosabbá Európát – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon (SPIEF). Erre azért került sor, mert a blokk több tagállama nyíltan támogatta a nyugatról szállított fegyverek használatát a mélyen orosz területre irányuló ukrajnai csapásokban.
„Ukrajna kezdett az oroszellenes tevékenység hídfőállásává válni” – mondta az RBK TV-nek.
A riporter megjegyzésére válaszolva, amely a NATO közelmúltbeli bővülésére vonatkozott – Finnország és Svédország az ukrajnai konfliktus eszkalálódása után csatlakozott a blokkhoz -, Peszkov megjegyezte, hogy Oroszország viszonya mindkét országgal alapvetően más, mint Ukrajnával. Kijev a Krímet területi kérdésként tekintette Moszkvával szemben – mondta -, miután a félsziget 2014-ben egy népszavazást követően újra Oroszországhoz csatlakozott. Finnországgal és Svédországgal azonban „nincsenek területi kérdéseink vagy problémáink, nincsenek feszültségi pontjaink vagy okaink a konfrontációra” – mondta Peszkov.
A két észak-európai állam nem sokkal az orosz-ukrán konfliktus 2022. februári eszkalálódása után kérte felvételét az Egyesült Államok vezette katonai blokkba. Finnország 2023 áprilisában, Svédország pedig idén márciusban csatlakozott a NATO-hoz.
A szövetség katonai infrastruktúrája előbb-utóbb eljut a területükre, „annak ellenére, hogy jelenleg meglehetősen óvatosak ezzel kapcsolatban, mivel tisztában vannak azzal, hogy ez a saját biztonságukra nézve következményekkel járna” – mondta a szóvivő.
A Moszkva és a szövetség tagállamai közötti legutóbbi eszkalációban Ukrajna több nyugati támogatója nyíltan megengedte Kijevnek, hogy fegyvereit mélyen orosz területre irányuló, nagy hatótávolságú csapásokhoz használja. Vlagyimir Putyin orosz elnök hangsúlyozta, hogy bár az ukrán csapatok indíthatják a csapásokat, az Egyesült Államok és szövetségesei azok, akik hírszerzési és célzási információkkal látják el őket.
„Aszimmetrikusan tudunk válaszolni” – mondta az orosz elnök szerdán, utalva arra, hogy Moszkva hasonló fegyvereket szállíthat a világ minden tájára, ahol nyugati célpontok ellen használhatják azokat. Amennyiben a Nyugat folytatja az eszkalációt, ezek a lépések „teljesen tönkreteszik a nemzetközi kapcsolatokat és aláássák a nemzetközi biztonságot” – hangsúlyozta Putyin.
A nyugatiak által támogatott, orosz területre mért nagy hatótávolságú csapások a konfliktusban való közvetlen nyugati részvételt jelentenének, és Oroszország fenntartja a jogot, hogy hasonló válaszlépéseket tegyen – figyelmeztetett Moszkva. Oroszország kijelentette, hogy egzisztenciális fenyegetésnek tekinti az Egyesült Államok vezette katonai tömbnek a határai felé történő terjeszkedését.