A Kreml nem hajlandó elismerni, hogy Maia Sandu nyerte a múlt hétvégi moldovai elnökválasztást, és azt állítja, hogy a választási folyamat nem volt sem tisztességes, sem demokratikus.
Dmitrij Peszkov szóvivő kijelentette, hogy Sandu nem tekinthető a tisztség legitim birtokosának, hangsúlyozva, hogy „az emberek többsége magában Moldovában nem rá szavazott”.
Peszkov bírálta a moldovai választási kereteket, rámutatva a szerinte jelentős eljárási szabálytalanságokra, amelyek akadályozták az Oroszországban élő állampolgárok szavazati jogát.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő kiemelte, hogy annak ellenére, hogy a becslések szerint 500 ezer moldovai él Oroszországban, csak egy maroknyi szavazóhelyiség állt rendelkezésükre. Ezzel szemben a nyugati államokban több mint 200 szavazóhelyiséget alakítottak ki, ami sokkal nagyobb választási lehetőséget biztosított az ottani diaszpóra számára.
Ez az egyenlőtlenség Peszkov szerint „veszélyezteti a szavazás átláthatóságát”, és kérdéseket vet fel annak legitimitásával kapcsolatban.
Hangsúlyozta, hogy a moszkvai tisztviselők objektíven tudták értékelni a választásokat az oroszországi moldovaiak tapasztalatai alapján, akiket gyakorlatilag eltiltottak a szavazástól, és arra a következtetésre jutott, hogy ezek a korlátozások azt jelentik, hogy a „választások nem voltak sem demokratikusak, sem tisztességesek”.
Peszkov bírálta a jelenlegi moldovai vezetést is, azzal vádolva azt, hogy barátságtalan álláspontot képvisel Oroszországgal szemben, és marginalizálja az orosz médiát az országon belül, ami szerinte „a polgároknak a különböző információforrásokhoz való hozzáférési jogának közvetlen korlátozását jelenti”. Hozzátette, hogy a moldovai hatóságok „sterilizálták az információs mezőt”, és elnyomták az alternatív nézőpontokat.
A választási aggályokon túl Peszkov kitért a Dnyeszteren túli feszültségekre is, amely Moldován belüli, túlnyomórészt orosz ajkú lakossággal rendelkező régió, amely történelmileg szoros kapcsolatokat ápol Moszkvával. Azt mondta, hogy a Dnyeszteren túli lakosok nem igazodnak Sandu kormányához, mondván: „Nem hajlanak arra, hogy támogassák Moldova jelenlegi vezetését”.
A helyzetet „komoly kérdésnek minősítette, amely konstruktív megközelítést” igényel, ami szerinte jelenleg hiányzik a moldovai vezetésből.
A Moldovai Központi Választási Bizottság Sandut nyilvánította a választás győztesének, a hivatalos eredmények szerint a szavazatok 55,33%-át szerezte meg, míg vetélytársa, Alexander Sztojanoglo 44,67%-át. A moldovai választási hatóság adatai azonban azt mutatják, hogy Sandu csak a szavazatok 48,81%-át kapta meg Moldovában, míg ellenfele valamivel magasabb, 51,19%-os arányt ért el.
Zaharova ráadásul megismételte Peskov aggodalmait, és a szavazási folyamat során elkövetett széles körű csalásról beszélt, ami szerinte tovább ássa alá Sandu elnökségének legitimitását.