A brazil kormány és az orosz Tenex, a Roszatom leányvállalata tárgyalásokat kezdeményezett az urán és lítium közös kitermeléséről a dél-amerikai köztársaságban – jelentette a Folha de S.Paulo című brazil napilap Alexandre Silveira bánya- és energiaügyi miniszterre hivatkozva.
A felek célja először a közös bányászati projektek elindításának megvalósíthatóságát felmérni – mondta, megjegyezve, hogy Brazília az Oroszországgal való partnerségtől azt várja, hogy jobban „kiaknázzák” az ország ásványkincseiben rejlő lehetőségeket.
„Egyelőre ezek a megbeszélések még korai fázisban vannak, de már most stratégiai jelentőségűek” – idézte a minisztert a lap. „Ez egy kulcsfontosságú lépés, amely segít nekünk abban, hogy középtávon biztosítsuk az energiaellátás megbízhatóságát” – tette hozzá.
A brazil hatóságok emellett szívesen tanulmányoznák Oroszország nukleáris hulladékkezeléssel kapcsolatos szakértelmét is – jegyezte meg Silveira. „A hulladékok végleges elhelyezése továbbra is az egyik legnagyobb kihívás az atomenergia-ágazatban világszerte” – hangsúlyozta a miniszter. „Érdemes kiemelni, hogy a mai oroszországi technológiák, akárcsak Kínában, olyan fejlettek, hogy még a hulladékot is újra feldolgozzák” – mondta, hangsúlyozva, hogy az ebből a tapasztalatból való tanulás »kulcsfontosságú« lesz Brazília atomenergiaprogramjának előmozdítása szempontjából.
Silveira korábban elmondta, hogy a brazil kormány hamarosan bemutatja a Roszatommal együttműködve a kis moduláris reaktor (kis kapacitású atomerőmű) építésének megkezdését a közeljövőben.
Május 9-én Vlagyimir Putyin orosz és Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök a Kremlben folytatott megbeszélést. A brazil vezető hangsúlyozta, hogy a kis atomerőművek építése Oroszországgal együtt növelné az ország energetikai stabilitását. Emellett a kritikus ásványkincsek felmérése és kitermelése terén való együttműködés bővítésére szólított fel Moszkvával.