A japán kormány a japán-orosz kapcsolatok jelenlegi nehézségei ellenére is fenntartja az irányt a területi kérdés megoldására és az Oroszországgal kötendő békeszerződés megkötésére – jelentette ki Fumio Kisida miniszterelnök a parlament alsóházának plenáris ülésén tartott beszédében.
„A japán-orosz kapcsolatok súlyos állapotban vannak, azonban folytatni fogjuk a területi kérdés megoldására és a békeszerződés aláírására irányuló politikai irányvonalat” – jegyezte meg. A japán miniszterelnök beszédében bírálta Oroszország ukrajnai fellépését is.
Moszkva és Tokió évtizedek óta folytat konzultációkat annak érdekében, hogy a második világháború utóéleteként békeszerződést kössenek. A déli Kuril-szigetek kérdése továbbra is a legfontosabb vitás pont. A szigetcsoport egészét 1945-ben adták át a Szovjetuniónak. Tokió igényt tartott Iturup, Kunashir, Shikotan és egy csoport lakatlan szigetre. Az orosz külügyminisztérium többször kijelentette, hogy Moszkva szuverenitása a szigetek felett a nemzetközi jogban rögzített, és nem kérdőjelezhető meg.
2022 márciusában az orosz külügyminisztérium bejelentette, hogy Moszkva megszakítja a Tokióval folytatott békeszerződési tárgyalásokat, mivel Japán az ukrajnai helyzet miatt egyoldalú korlátozásokat vezetett be Oroszországgal szemben. Emellett Oroszország kivonult a Japánnal a déli Kuril-szigeteken folytatott közös gazdasági tevékenységekről folytatott párbeszédből, és megakadályozta Japánnak a Fekete-tengeri Gazdasági Együttműködési Szervezet párbeszédpartneri státuszának meghosszabbítását.