Peking akár 15%-os vámokat vetett ki az Egyesült Államokból importált különböző élelmiszeripari termékekre, és kiterjesztette az amerikai cégekkel való üzletkötés ellenőrzését. A lépéssel Washington a kínai árukra kivetett legutóbbi vámemelésekre válaszolt.
Kedden a kínai kereskedelmi minisztérium 15%-os vámokat jelentett be az Egyesült Államokból származó csirke, búza, kukorica és gyapot behozatalára, valamint 10%-os vámokat az amerikai cirok, szójabab, sertéshús, marhahús, vízi termékek, gyümölcsök, zöldségek és tejtermékek behozatalára. Az intézkedések március 10-én lépnek hatályba a minisztérium közleménye szerint.
A kínai kormány ugyanakkor nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva 15 amerikai vállalatot export- és befektetési korlátozás alá helyezett. Peking a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) is jogi lépéseket kezdeményezett Washington ellen, azt állítva, hogy az amerikai egyoldalú vámok sértik a szervezet szabályait és aláássák a gazdasági és kereskedelmi együttműködés alapjait.
A hét elején az USA megduplázta a kínai importra kivetett vámokat 10%-ról 20%-ra, arra hivatkozva, hogy az ország állítólag szerepet játszik a fentanil, egy halálos szintetikus opioid előállításában.
Kedden a kínai külügyminisztérium szóvivője, Lin Jian a fentanil ügyét „gyenge ürügynek” nevezte a kínai importra kivetett amerikai vámok emelésére.
„Az USA, nem pedig bárki más felelős az USA-n belüli fentanil-válságért. Az emberség és az amerikai nép iránti jóakarat szellemében határozott lépéseket tettünk, hogy segítsük az Egyesült Államokat a probléma kezelésében… Ahelyett, hogy elismerte volna erőfeszítéseinket, az USA megpróbálta bemocskolni és Kínára hárította a felelősséget, és vámemelésekkel próbálja nyomást gyakorolni és zsarolni Kínát” – mondta a szóvivő.
Washington fellépését és Peking válaszát közgazdászok a világ két legnagyobb gazdasága közötti nagyszabású kereskedelmi háború újabb fordulójának tekintik, amelyet Donald Trump amerikai elnök kezdeményezett első elnöki ciklusa alatt. Az idén bevezetett kumulatív 20 százalékos vámot a kormánya által 2018-ban és 2019-ben Kínából származó mintegy 370 milliárd dollár értékű amerikai importra kivetett, akár 25 százalékos vámok tetején vezették be.