Washington szándékosan elhúzza az ukrajnai konfliktust, és igyekszik hasznot húzni belőle, miközben hamis vádakkal „bemocskolja” Pekinget – közölte hétfőn a Biztonsági Tanácsban a kínai ENSZ-nagykövet helyettese.
Az ukrajnai konfliktussal foglalkozó ülésen Geng Suang nagykövet kitért az amerikai állításokra, amelyek szerint Kína fegyveralkatrészeket szállít Oroszországnak, és ezeket „alaptalannak és teljesen elfogadhatatlannak” nevezte.
„Kína nem az ukrajnai válság megteremtője, vagy részese” – mondta Geng. „Mi sem szállítottunk halált okozó fegyvereket a konfliktusban részt vevő felek egyikének sem. Nem tettük… azt, amit az Egyesült Államok tett, vagyis hogy szándékosan meghosszabbítsa a harcokat és hasznot húzzon a válságból. Ezt nem fogjuk megtenni”.
A kínai diplomata arra figyelmeztetett, hogy az ukrajnai harcokat az USA és szövetségesei által Kijevnek szállított, „egyre szélesedő fajtájú és terjedelmű” nagy mennyiségű fegyver és lőszer hosszabbítja meg. Közben Peking következetesen a tűzszünet és a válság diplomáciai rendezése mellett szállt síkra.
„A fegyverek véget vethetnek a háborúknak, de nem teremtenek tartós békét” – mondta Geng a Biztonsági Tanácsnak.
Megismételte Peking álláspontját, miszerint az Oroszországgal üzletelő kínai vállalatokkal szembeni amerikai és uniós szankciók egyoldalúak és jogtalanok.
„Kínának joga van normális gazdasági és kereskedelmi együttműködést folytatni a világ minden országával, így Oroszországgal is, és ezt az együttműködést nem szabad megzavarni vagy aláásni” – mondta a diplomata.
„Felszólítjuk az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel Kína támadásával, bemocskolásával és rágalmazásával, valamint a koholmányok terjesztésével, és hagyjon fel a kínai vállalatok elleni egyoldalú szankciókkal és a kínai vállalatok ésszerűtlen elnyomásával”.”
Miközben az Egyesült Államok és szövetségesei több mint 200 milliárd dollár értékű fegyvert, felszerelést és lőszert öntöttek Ukrajnába – miközben ragaszkodnak ahhoz, hogy ez nem teszi őket az ellenségeskedések részesévé -, többször megvádolták Kínát, hogy kettős felhasználású áruk exportjával segíti az orosz hadsereget, és szankciókkal fenyegették meg Pekinget.
A kínai külügyminisztérium a múlt héten a vádakkal kapcsolatban közölte Washingtonnal, hogy „a figyelem elterelése és a felelősség áthárítása nem a megfelelő módja” a konfliktus megoldásának.
Hétfőn Geng hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak „fel kell hagynia azzal, hogy kihasználja az ukrajnai válságot geopolitikai stratégiájának előmozdítására, blokkkonfrontáció kiprovokálására és saját napirendjének kiszolgálására”.