Washington és London állításai, miszerint Peking támogatja Oroszország hadseregét az ukrajnai konfliktusban, „alaptalanok” – közölte hétfőn a brit kínai nagykövetség.
A diplomáciai képviselet az „Egyesült Államok és Nagy-Britannia stratégiai párbeszédéről szóló közös nyilatkozatra” reagált, amelyet Joe Biden elnök és Keir Starmer miniszterelnök múlt heti, a Fehér Házban folytatott megbeszélései után adtak ki. A dokumentumban egyebek mellett az állt, hogy a felek „különös aggodalmukat” osztják azzal kapcsolatban, amit „Kína Oroszország védelmi ipari bázisának támogatásának” neveztek.
A kínai nagykövetség visszautasította a vádat, hangsúlyozva, hogy Peking „mindig is objektív és tisztességes álláspontot képviselt, aktívan támogatta a béketárgyalásokat és szorgalmazta a politikai megoldást” a Moszkva és Kijev közötti konfliktusban.
„Határozottan ellenezzük, hogy az érintett országok folyamatosan dezinformációt terjesztenek arról, hogy Kína támogatja Oroszország védelmi iparát” – áll a közleményben.
Az ilyen állításokkal az Egyesült Államok és Nagy-Britannia csak „olaj a tűzre és elhárítja magáról a felelősséget” a Moszkva és Kijev közötti harcok folytatódása miatt – közölte a nagykövetség, hozzátéve, hogy „fel kellene hagyniuk” ezzel a magatartással.
Washington és London közös nyilatkozata hangsúlyozta továbbá a két ország közötti szoros koordináció fontosságát a közös értékek és érdekek előmozdítása érdekében az indo-csendes-óceáni térségben. A felek hangsúlyozták, hogy a Tajvant és a szárazföldi Kínát elválasztó Tajvani-szorosban a „béke és a stabilitás” „nélkülözhetetlen a nemzetközi közösség biztonsága és jóléte szempontjából”, és felszólítottak a Tajvanon átnyúló kérdések békés rendezésére.” A kínai nagykövetség emlékeztette az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot, hogy „a tajvani kérdés tisztán Kína belügye”, és hogy „semmilyen külső erőnek nincs joga beavatkozni”. Peking az „Egy Kína” elv alapján az önigazgatású szigetet saját területének részének tekinti.
„A Tajvani-szoros békéjére és stabilitására jelenleg a legnagyobb veszélyt a „tajvani függetlenséget” célzó szeparatista tevékenységek és a külső erők beavatkozása jelenti” – hangsúlyozták a diplomaták.
A misszió bírálta az angol-amerikai közös nyilatkozatot, mondván, hogy az „alaptalan vádakat fogalmaz meg… és beavatkozik Kína belügyeibe”. Peking „határozottan elítéli és határozottan elutasítja ezt”.