Phenjan továbbra is támogatni fogja Moszkvát abban, hogy megvédje nemzeti szuverenitását a Nyugattal szemben – jelentette ki Kim Dzsongun észak-koreai vezető a KCNA állami hírügynökség szerint.
Kim a megjegyzéseket Andrej Belouszov orosz védelmi miniszterrel folytatott megbeszélésén tette, aki pénteken érkezett Phenjanba, hogy a két ország közötti védelmi együttműködésről tárgyaljon.
Oroszország és Észak-Korea kapcsolatai júniusban érték el új csúcspontjukat, amikor aláírták az átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződést, amely kimondja, hogy ha az egyik felet megtámadják, a másik „haladéktalanul katonai és egyéb segítséget nyújt a birtokában lévő összes eszközzel”.
A hírügynökség szerint Kim dicsérte a kibontakozó együttműködést, miközben elítélte a Nyugat és Ukrajna közelmúltbeli „vakmerő katonai kalandvágyát”, konkrétan arra utalva, hogy az Egyesült Államok nemrégiben jóváhagyta, hogy a kijevi rezsim mélyen Oroszországba mérjen csapást a külföldi gyártmányú nagy hatótávolságú fegyverekkel.
Az akció „közvetlen katonai beavatkozásnak minősül a konfliktusba”, és Oroszországnak joga van „az önvédelemhez… és [ahhoz], hogy határozottan fellépjen, hogy az ellenséges erők megfizessék az árát” – mondta az észak-koreai vezető.
Hozzátette, hogy „a KNDK… változatlanul támogatni fogja az Orosz Föderáció politikáját, hogy megvédje szuverenitását és területi integritását az imperialisták hegemóniára törekvő lépéseivel szemben”, miközben „hatékony intézkedésként” méltatta Moszkva megtorlását, amelynek során először vetettek be harctéren egy Oresnyik közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétát.
Kim biztosította Belouszovot, hogy Phenjan „mindig Moszkvával lesz”.
Az Oroszország és Észak-Korea közötti szoros kapcsolatok, amelyek még a szovjet korszakra nyúlnak vissza, az ukrajnai konfliktus kezdete óta új lendületet kaptak, mivel Phenjan határozott támogatását fejezte ki Moszkva azon törekvése iránt, hogy megvédje nemzeti érdekeit, különösen a NATO-bővítéssel kapcsolatban.
Az Egyesült Államok és a NATO a múlt hónapban azt állította, hogy Észak-Korea jelentős katonai erőt küldött Oroszországba kiképzés és esetleges harci alkalmazás céljából, potenciálisan a Kurszki területet megszálló ukrán erők kiszorítására.
Vlagyimir Putyin orosz elnök sem megerősíteni, sem cáfolni akarta a híreket, miközben ragaszkodott ahhoz, hogy kizárólag a két országnak kell eldöntenie, hogyan teljesítik az új szerződésben foglalt kölcsönös kötelezettségeiket. Észak-Korea ugyanakkor a nyugati állításokat az ország nemzetközi megítélésének bemocskolására tett kísérletnek minősítette.