A WikiLeaks társalapítóját, Julian Assange-t kedd reggel kiengedték a brit börtönből – közölte csapata. Öt évet töltött a londoni Belmarsh börtönben, miközben küzdött az ellen, hogy kiadják az Egyesült Államoknak, ahol 18 rendbeli titkos információ terjesztése miatt emeltek vádat ellene.
A most benyújtott bírósági dokumentumok szerint Assange vádalkut köt annak érdekében, hogy elkerülje a további rács mögötti időt.
„Julian Assange szabad. Június 24-én reggel elhagyta a belmarshi szigorúan őrzött börtönt, miután 1901 napot töltött ott” – írta a WikiLeaks az X-en.
„A londoni Legfelsőbb Bíróság óvadék ellenében szabadlábra helyezte, és a délután folyamán a Stansted repülőtéren engedték ki, ahol repülőre szállt, és elhagyta az Egyesült Királyságot.”
A WikiLeaks közölte, hogy az Assange kiszabadításáért folytatott nemzetközi kampány „teret teremtett az amerikai igazságügyi minisztériummal folytatott hosszú tárgyalási időszaknak, amely egy olyan megállapodáshoz vezetett, amelyet hivatalosan még nem véglegesítettek”.
„Miközben visszatér Ausztráliába, köszönetet mondunk mindazoknak, akik mellettünk álltak, értünk harcoltak és teljes mértékben elkötelezettek maradtak a szabadságáért folytatott küzdelemben” – írta a WikiLeaks.
Julian Assange boards flight at London Stansted Airport at 5PM (BST) Monday June 24th. This is for everyone who worked for his freedom: thank you.#FreedJulianAssange pic.twitter.com/Pqp5pBAhSQ
— WikiLeaks (@wikileaks) June 25, 2024
Az igazságügyi minisztérium levele szerint Assange helyi idő szerint szerdán reggel 9 órakor jelenik meg a bíróságon Sapianban, az Egyesült Államok csendes-óceáni területén fekvő Északi-Mariana-szigeteken. „Arra számítunk, hogy a vádlott bűnösnek fogja vallani magát abban a vádpontban…, hogy összeesküvést szőtt az Egyesült Államok nemzetvédelmével kapcsolatos minősített információk jogellenes megszerzésére és terjesztésére” – áll a levélben.
Az igazságügyi minisztérium közölte, hogy az eljárás után Assange várhatóan visszatér hazájába, Ausztráliába.
Assange irányítása alatt a WikiLeaks több szigorúan titkos aktát tett közzé, köztük az amerikai iraki és afganisztáni háborúkkal kapcsolatos dokumentumokat, valamint amerikai diplomáciai táviratok hatalmas anyagát. A szervezet 2010-ben közzétett egy videót, amelyen egy amerikai katonai helikopter 2007-ben Bagdadban civileket gyilkolt meg, miután felkelőknek hitte őket.
Az Egyesült Államoknak való kiadatástól tartva Assange hét évig bujkált Ecuador londoni nagykövetségén. A helyiségből 2019-ben utasították ki, amikor Ecuador visszavonta menedékjogi státuszát. Az aktivistát a brit rendőrség azonnal letartóztatta, majd öt évet töltött Belmarshban.
Assange jogi csapata, családja és társai többször is „kínzásnak” nevezték a Belmarshban uralkodó körülményeket, és arra figyelmeztettek, hogy a rácsok mögött jelentősen romlott az egészsége.