Két német ellenzéki párt, a jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) és az új baloldali populista Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) törvényhozói megtagadták, hogy részt vegyenek Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszédén a Bundestagban. Mindkét párt tagjai ellenezték Kijev politikáját, és arra figyelmeztettek, hogy az csak további vérontáshoz vezethet.
Zelenszkij kedden tartotta második beszédét a német parlamentben a Kijev és Moszkva közötti konfliktus kezdete óta, és ez volt az első alkalom, hogy nem videókapcsolaton keresztül, hanem személyesen szólalt fel a törvényhozásban. Az ukrán vezető megköszönte Berlin támogatását, és felszólította az országot, hogy gondoskodjon arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „elveszítse ezt a háborút”. A konfliktus kimenetele nem hagyhat kétséget afelől, hogy „ki győzött” – hangsúlyozta.
Az eseményt azonban a BSW összes képviselője és az AfD legtöbb törvényhozója bojkottálta. A jobboldali párt négy képviselője mégis részt vett Zelenszkij beszédén, „alapvető udvariasságnak” nevezve azt. A törvényhozásban az AfD vezetői az ülés előtt élesen bírálták az ukrán elnököt.
„Nem vagyunk hajlandóak meghallgatni a terepszínű öltözékben felszólalót” – mondta Alice Weidel és Tino Chrupalla, utalva arra, hogy Zelenszkij a konfliktus alatt szerzett katonai stílusú ruházatot szokott viselni. A két politikus azt is kijelentette, hogy „lejárt a hivatali ideje”, és már csak „a háború és a koldusszegénység elnöke” maradt. Ukrajnában márciusban kellett volna elnökválasztást tartani, de Zelenszkij a hadiállapotra hivatkozva lemondta a voksolást. Ezt követően májusban hivatalosan is lejárt a hivatali ideje.
Ukrajnának most nem „háborús elnökre”, hanem „a béke elnökére van szüksége, aki kész tárgyalni” – mondták az AfD parlamenti vezetői. A német baloldal ikonja, Sahra Wagenknecht által alapított BSW párt szintén közleményt adott ki az esemény előtt, amelyben bejelentette, hogy bojkottálja a beszédet.
Zelenszkij „nagyon veszélyes” eszkalációt szorgalmaz – figyelmeztetett a dokumentum, hozzátéve, hogy az ukrán vezető kész egy nukleáris konfliktust is kockáztatni céljai elérése érdekében. Az ilyen politikát „nem szabadna a német Bundestagban egy különleges rendezvénnyel megtisztelni” – áll a nyilatkozatban. A BSW fenntartotta, hogy elítéli Moszkva Kijev elleni katonai műveletét, de továbbra is rámutatott Oroszország készségére a béketárgyalásokra.
A parlamenti bojkott heves bírálatokat váltott ki a német politikai intézményrendszerből. Olaf Scholz kancellár hivatala „tiszteletlenségként” ítélte el, hozzátéve, hogy a szociáldemokratát „nagyon zavarja, de nem lepte meg” a fejlemény.
A parlament védelmi bizottságának egyik tagja, Marie-Agnes Strack-Zimmermann gyorsan azzal vádolta mindkét pártot, hogy Moszkva akaratát teljesítik.
Oroszország többször kijelentette, hogy bármikor kész béketárgyalásokat folytatni, amennyiben figyelembe veszik a helyszínen kialakult helyzetet.