Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hoszajni Hámenei ajatollah felszólította a muszlim nemzeteket, hogy vezessenek be olaj- és élelmiszer-embargót Izrael ellen, hogy így állítsák le a gázai hadműveletét.
Teheránban szerdán diákokhoz szólva Hámenei azt mondta: „Amit az iszlám kormányoknak követelniük kell, az a gázai bűncselekmények azonnali beszüntetése”, és azt javasolta, hogy a muszlim országok „blokkolják az olaj- és élelmiszerexportot a cionista rezsim felé” – idézte az állami IRNA hírügynökség.
A továbbiakban azt állította, hogy Izrael „most a sokk és a kétségbeesés állapotában van, és nem tudja, mit tegyen”, miközben rámutatott, hogy a gázai események arra késztették az embereket, hogy az utcára vonuljanak és elítéljék Izrael tetteit, nemcsak a muszlim többségű államokban, hanem az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is.
Október közepén Hoszein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter hasonló felhívást tett, amelyben arra kérte a muszlim nemzeteket, hogy „azonnali és teljes” olajembargót vezessenek be Izrael ellen.
A múlt héten a Khalifa Haftar tábornok által ellenőrzött Tobruk keleti városában található líbiai képviselőház (HoR, Majlis al-Nuwaab) szintén azt követelte, hogy a kormány állítsa le az Izraelt támogató országokba irányuló olaj- és gázexportot, ha nem szűnnek meg az „izraeli mészárlások”. A törvényhozók azt is követelték, hogy utasítsák ki Líbiából az Izraelt támogató országok nagyköveteit.
Érdemes megjegyezni, hogy a tobruki székhelyű hatóságok nem ellenőrzik egész Líbiát, a rivális kormány Tripoliból működik.
Szintén a múlt hónapban az Associated Press idézte Mohammed Shia al-Sudani iraki miniszterelnököt, aki arra figyelmeztetett, hogy a közel-keleti olaj nemzetközi piacokra történő szállítása potenciálisan megszakadhat, ha más nemzetek is csatlakoznak az Izrael és a Hamász közötti konfliktushoz.
Irán, amellett, hogy a világ nyolcadik legnagyobb olajtermelője, potenciálisan elzárhatja a Hormuzi-szorost is, amely a Perzsa-öblöt az Ománi-öböllel és az Arab-tengerrel köti össze. Az útvonalon keresztül szállítják a világ tengeri olajszállítmányainak mintegy harmadát.
1973-ban az arab országok által az USA és a nyugati országok ellen az Izraelnek a Jom Kippuri háborúban nyújtott támogatásukra válaszul bevezetett olajembargó súlyos hiányhoz és az azt követő gazdasági visszaeséshez vezetett.