A Bank of Indonesia májusban indítja el hazai kártyás fizetési rendszerét annak a stratégiának a részeként, amelynek célja a külföldi rendszerektől való függőség csökkentése és a tranzakciók védelme a geopolitikai kihatásoktól – jelentette hétfőn a RIA Novosztyi hírügynökség.
Perry Warjiyo jegybankelnök a beszámoló szerint azt mondta, hogy az ország hivatalosan is elindítja a fizikai belföldi kártyákat “a kormánnyal és az Indonéz Hitelkártya Szövetséggel (AKKI) szoros együttműködésben”.
Márciusban a szabályozó hatóság bejelentette, hogy a Visa és a Mastercard fokozatos kivonására készül, mivel a külföldi fizetési szolgáltatók szerepének minimalizálásával nagyobb autonómiára törekszik a fizetési infrastruktúrája felett.
Joko Widodo indonéz elnök korábban sürgette a regionális hatóságokat, hogy szokjanak le a külföldi fizetési rendszerek használatáról, és kezdjék el használni a helyi bankok által kibocsátott kártyákat. Azzal érvelt, hogy Indonéziának meg kell védenie magát a geopolitikai zavaroktól, az ukrajnai konfliktus miatt az orosz pénzügyi szektort célzó nyugati szankciókra hivatkozva.
“Nem szabad megfeledkeznünk az Egyesült Államok által Oroszország ellen bevezetett szankciókról. A Visa és a Mastercard problémát jelenthet” – figyelmeztetett.
Dodit Proboyakti, az Indonéz Hitelkártya Szövetség elnökségi tagja a közelmúltban a RIA Novosztyinak azt mondta, hogy Jakarta a hazai pénzügyi hálózat előmozdítása érdekében Oroszország MIR fizetési rendszerrel kapcsolatos tapasztalatait fogja alkalmazni.
Moszkva nem sokkal azután vezette be saját nemzeti kártyarendszerét, a MIR-t, hogy az Egyesült Államok 2014-ben először szankciókkal sújtotta az országot, és létrehozta a hazai Nemzeti Fizetési Kártyarendszert (NSPK), hogy átvegye az összes Visa- és Mastercard-tranzakciót, ha az amerikai székhelyű cégek le akarnák kapcsolni őket.