Indiának nincs „béketerve” az ukrajnai konfliktus megoldására, de párbeszédet folytat mind Moszkvával, mind Kijevvel – jelentette ki az ország külügyminisztere kedden, a New York-i Ázsiai Társaság rendezvényén.
Az ország miniszterelnöke, Narendra Modi az elmúlt hónapokban többször is találkozott orosz és ukrán vezetőkkel. Júliusban Moszkvában találkozott Vlagyimir Putyin elnökkel, harmadik hivatali idejének első állami látogatásán. Június óta legalább három alkalommal találkozott az ukrán vezetővel is, mind az Egyesült Államok által szervezett globális találkozók alkalmával, mind Kijevben.
S. Jaishankar külügyminiszter a békefolyamatban India növekvő szerepére vonatkozó kérdésre válaszolva tisztázta, hogy India nem javasolt konkrét stratégiákat vagy feltételeket a konfliktus lezárására, de aktívan együttműködik mindkét féllel.
„Nem arról van szó, hogy van egy béketervünk. Nem javasolunk semmit – ezeket a beszélgetéseket folytatjuk és megosztjuk a másik féllel. Az az érzésem, hogy ezt mindkét fél értékeli” – mondta.
„Ha ezek a beszélgetések hasznosak, ma nem sok olyan ország és vezető van, amelyik Putyinnal és Zelenszkijjel is tárgyalhat; úgy gondolom, mi is hozzájárulhatunk” – tette hozzá a miniszter.
Modi orosz és ukrán kollégáival folytatott megbeszéléseiben hangsúlyozta, hogy a diplomácia az egyetlen módja a konfliktus megoldásának, és hogy „a csatatéren nincs megoldás”. Kedden New Yorkban Jaishankar megismételte Újdelhi álláspontját, hozzátéve, hogy „valamikor tárgyalásokat kell folytatni, és ebbe nyilvánvalóan mindkét félnek be kell kapcsolódnia, nem lehet egyoldalú”.
Jaishankart kérdezték India és Oroszország kapcsolatáról is, amely az ukrajnai ellenségeskedések kitörése óta és annak ellenére fejlődött, hogy a Nyugat nyomást gyakorolt Újdelhire, hogy szakítsa meg a kapcsolatokat Moszkvával.
„Nem volt más, mint pozitív tapasztalatunk az egykori Szovjetunióval, majd Oroszországgal” – jegyezte meg Jaishankar, és kifejtette országa Moszkvával való szilárd kapcsolatainak történelmi és geostratégiai gyökereit. „A hidegháború idején, amikor az USA és a nyugati országok általában hajlamosak voltak a Pakisztánhoz hasonló diktatúrákat előnyben részesíteni, volt egy 40 éves időszak, amikor a Nyugat elsősorban Pakisztánt fegyverezte fel, mi pedig a Szovjetunióhoz fordultunk katonai partnerként. Hosszú védelmi és biztonsági kapcsolatunk van Oroszországgal”.
A vezető diplomata azt is hangsúlyozta, hogy Oroszország jelenleg támogatja India gazdaságát, mivel az 1,4 milliárd lakosú ország a növekedés fenntartásához és bővítéséhez az importált energiaforrásoktól függ.
Újdelhi Moszkva egyik legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált, miután az orosz üzleti élet az ázsiai országok felé fordult az ukrajnai konfliktus miatt bevezetett átfogó nyugati szankciókat követően. Kereskedelmi forgalmuk 2023-ban több mint 65 milliárd dollárt regisztráltak, szemben a 2022 előtti évi 10-13 milliárd dolláros átlagos adatokkal. Putyin és Modi moszkvai találkozójukon 2030-ra 100 milliárd dolláros kölcsönös kereskedelmi forgalmat tűztek ki célul.