A háborúk és más geopolitikai konfliktusok globális gazdaságra gyakorolt hatása a legtöbb ember számára ismert. Azonban ezek a hatalmi ellentétek gyakran közvetett módon is különféle változásokat és kihívásokat hoznak életünkbe. Példának okáért a világban zajló konfliktusok a szórakoztatóiparra, illetve szórakozási szokásainkra is számottevő hatást gyakorolnak.
Az alábbiakban megvizsgáljuk, hogy hogyan hatnak a jelenleg is folyamatban lévő konfliktusok az olyan iparágakra, mint az iGaming.
Mit is értünk iGaming alatt?
Mielőtt belekezdenénk az orosz-ukrán háború és a közel-keleti konfliktusok által a szórakoztatóiparra gyakorolt hatások vizsgálatába, nézzük meg mit is jelent a Magyarországon eddig még kevésbé elterjedt “iGaming” kifejezés.
Az iGaming szó az internet gaming, azaz az internetes játék kifejezésből ered. Alapvetően az online kaszinójátékokat, a sportfogadást, és más interneten keresztül elérhető szerencsejátékokat értjük alatta.
Az elmúlt években ezeknek az online szerencsejátékoknak a népszerűsége ugrásszerűen megnőtt, ami elsősorban annak köszönhető, hogy lehetővé teszik a szerencsejátékok kedvelői számára, hogy az otthonuk kényelméből valódi pénzben fogadjanak. De persze a széles játékválaszték sem elhanyagolható szempont. A www.igaming.com oldalon található legjobb online kaszinók Magyarországon több száz vagy akár több ezer izgalmas játékból álló kínálattal várják a játékosokat. Ez pedig többszöröse annak, mint amivel egy hagyományos földi kaszinólétesítményben találkozhatunk.
A folyamatban lévő konfliktusok fő hatásai
Most hogy már tisztában vagyunk az iGaming fogalmával, nyugodtan rátérhetünk a fő kérdésre: hogyan hatnak a jelenleg zajló konfliktusok az olyan iparágakra, mint az online szerencsejáték-ipar és sportfogadás?
Az iGaming szolgáltatók bevételeinek csökkenése a háborúval érintett területeken
A fegyveres összecsapások többsége hatással van a gazdaság növekedésére. Olyannyira, hogy sok esetben még gazdasági válságot is előidézhetnek. A negatív gazdasági következményeket viszont nem csak a háborúval érintett területeken, hanem a világ más részein is észlelni lehet. De persze eltérő mértékben. Erre példa, hogy az orosz-ukrán konfliktus és a Gázai övezetben zajló háború kitörését követően az alapvető termékek és szolgáltatások ára világszerte, köztük hazánkban is jelentős mértékben megemelkedett. Ennélfogva jelenleg sokkal többet kell költenünk a létszükségleteink (élelmiszer, lakhatás, stb.) fedezésére, mint a korábbi években.
Érthető módon a gazdasági helyzet kilátástalansága az emberek mindennapi életére is rányomja a bélyeget. Napjainkban sokan kevésbé szívesen költenek szórakozásra és kikapcsolódásra, mint korábban. Ez pedig az iGaming szolgáltatók bevételeire is kihatással van, különösen a háborúval érintett országokban. Ezeken a területeken a lakosok sokszor az életbenmaradásért küzdenek, ezért a különböző szórakozási lehetőségek, mint az online szerencsejátékok és sportfogadás egyszerűen nem élveznek prioritást.
Pénzügyi tranzakciók akadályozása
A háborúval érintett területeken élő lakosoknak gyakran pénzügyi szankciókkal és korlátozásokkal is számolniuk kell. Példának okáért, egyes országokban a nemzetközi tranzakciók jelentős mértékben lelassulhatnak, illetve ideiglenesen vagy akár hosszú hónapokra le is állhatnak. Az iGaming iparágban ez a szankció azt a következményt hozhatja magával, hogy a játékosok egyáltalán nem, vagy csak nagy nehézségek árán tudnak befizetni az adott szerencsejáték-oldalra, továbbá nyereményeiket nem tudják kiutalni. Ez pedig sok potenciális játékost visszatarthat az online kaszinókban történő játéktól és az internetes sportfogadástól. Emellett a pénzügyi tranzakciók akadályozása az ezen platformokba vetett általános bizalom csökkenéséhez is vezethet.
Játszási szokásokban bekövetkező változások
A fegyveres konfliktusok komoly lelki terhet rónak a háborús térségben vagy annak közvetlen közelében élő civilekre, amelyet a kutatások is alátámasztanak. A lakosságnál rövid és hosszú távon is különböző mentális problémák figyelhetők meg, melyek között leggyakoribb a stressz, a szorongás, a depresszió és a lelki trauma.
Azonban azt se felejtsük el, hogy a közösségi médiának köszönhetően a világ másik felén élőkre is befolyással lehetnek a világ történései. A www.healthcare.utah.edu oldalon közzétett információk alapján például azok az egyének is veszélynek vannak kitéve a háború mentális egészségügyi következményeit illetően, akik különféle traumatikus vagy sokkoló tartalmakat tekintenek meg.
A háború fent említett pszichológiai hatásai magától értetődően abban is szerepet játszanak, hogy az egyének hogyan viszonyulnak a szórakozáshoz. Míg vannak akik a fegyveres konfliktus által okozott stressz és feszültség elől menekülnek az iGaming világába, mások ilyen lelkiállapotban nem szeretnének se pénzt, se időt áldozni olyan tevékenységekre, mint az online szerencsejáték.
Technológiai akadályok
A harcban álló felek által elkövetett támadások gyakran a technológiai infrastruktúrában (pl. telekommunikációs hálózatban) történő kártételre irányulnak. Ezek a károk egyrészt akadályozhatják, másrészt akár teljesen el is lehetetleníthetik az egymás közötti kapcsolattartást és az internethez való hozzáférést. Mivel az online szórakozási lehetőségekhez, köztük az iGaming játékokhoz is stabil internetkapcsolatra van szükség, a technológiai akadályok miatt a civileknek sok esetben csak korlátozottan van lehetőségük online játszani. 2022-ben például Ukrajnában az orosz invázió következtében sok helyen megszakadt az internetes hozzáférés, így a játékosok nem tudták megnyitni az országban elérhető online kaszinók és sportfogadási irodák weboldalát. A régióban ez a technikai akadály jelentős mértékű bevételkiesést eredményezett az online szerencsejátékok piacán.
Összegzés
Ahogy az a fentiekből is látszik, a világban zajló háborúk és más geopolitikai konfliktusok közvetlenül és közvetett módon is számos negatív következménnyel járnak a szórakoztatóiparban, így az iGaming iparágban is. A szolgáltatóknak a bevételkiesésen túl olyan nehézségekkel kell szembenézniük, mint például a pénzügyi tranzakciók akadályozása és a játszási szokásokban bekövetkező változások. De más technológiai akadályok (pl. internetkapcsolat megszakadása, áramkimaradások) is nehezíthetik működésüket egyes országokban.