Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai újságíró csütörtökön azt állította, hogy Joe Biden amerikai elnök több mint 11 milliárd dolláros IMF-támogatást ajánlott a török elnöknek, Recep Tayyip Erdogannak, hogy ratifikálja Svédország NATO-csatlakozási kérelmét.
A Substack-blogjára feltöltött cikkében Hersh azt írta, hogy egy névtelen forrás arról tájékoztatta, hogy „Biden megígérte, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 11-13 milliárd dolláros, nagyon szükséges hitelkeretet” hoz létre Törökországnak. Hersh feltételezése szerint ez lett volna a viszonzás azért, hogy Erdogan a héten Litvániában megrendezett NATO-csúcstalálkozót megelőzően megszünteti Ankara vétóját, hogy Stockholm csatlakozzon az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez.
Erdogan, akit május végén újraválasztottak török elnöknek, jelenleg a februári földrengésekben – amelyekben legalább 50 ezren vesztették életüket – megrongálódott vagy megsemmisült épületek százezreinek pótlásával vagy javításával kapcsolatos hatalmas feladat előtt áll.
Törökország korábban ellenezte Svédország csatlakozását a szövetséghez, főként Ankara azon álláspontja miatt, hogy Stockholm a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) fegyvereseinek adott menedéket, amely az 1980-as években fegyveres konfliktusba keveredett a török állammal. A PKK-t Törökország, Svédország, Európa és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek minősítette.
„Mi lehetne jobb Erdogannak” – írta Hersh az amerikai és a török elnök állítólagos megállapodásáról egy azt ismerő tisztviselőt idézve -, mint hogy „végre meglátta a fényt, és rájött, hogy jobban jár a NATO-val és Nyugat-Európával”.
A jelentés hivatkozott a Council on Foreign Relations független agytröszt által Ankara kasszájáról készített júniusi pénzügyi elemzésre is, amely szörnyű gazdasági kilátásokat vetített előre Erdogan számára, amelyet legújabb vezetői ciklusának kezdeti szakaszában kell megoldania.
A jelentés szerint Törökország egy „küszöbön álló pénzügyi válság” szakadékán áll, és ha választania kell „aranyának eladása, egy elkerülhető fizetésképtelenség, vagy a teljes politikai fordulat és esetleg egy IMF-program keserű pirulájának lenyelése között”.
A 86 éves Hersh az év elején címlapokra került, amikor azt állította, hogy – szintén névtelen forrásból – arról tájékoztatták, hogy az Egyesült Államok felelős a tavalyi robbantásokért, amelyek megrongálták az Oroszországból Európába energiát szállító Északi Áramlat földgázvezetékeket. Washington „teljes kitalációként” utasította el az állításokat.