Oroszországnak a múlt hónapban megugrottak az energiaexportból származó bevételei a nyugati szankciók ellenére, amelyek embargót és árkorlátozást tartalmaznak az ország kőolajára – jelentette csütörtökön a Handelsblatt német hírportál.
A lap szerint Moszkva olaj- és gázértékesítésből származó bevételei júliusban 5,3 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, és 8,66 milliárd dollárt tettek ki.
A nyereség állítólag a gázexportban volt a legnagyobb, míg a nyersolajeladásokból származó nyereség 2,6 százalékkal nőtt. A portál megjegyezte, hogy idén először fordult elő, hogy Oroszország 2022-hez képest növelte az energiaexportból származó állami bevételeket.
Oroszország többet keres az energiaexportból, és „így jobb helyzetben van, mint néhány hónappal ezelőtt” – mondta a hírügynökségnek Giovanni Staunovo, a svájci UBS bank árupiaci elemzője. Azt állította, hogy emiatt sokan kételkedni kezdtek az Oroszországgal szembeni szankciók hatékonyságában.
Robin Brooks, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) munkatársa megjegyezte, hogy a szankciók „nagyon hatékonyak lehetnek, ha olyan országok ellen alkalmazzák őket, amelyek folyó fizetési mérleghiánnyal rendelkeznek”, amelyek a globális tőkepiacon a külföldi befektetők kölcsöneitől függenek az import finanszírozásában. Megjegyezte azonban, hogy Oroszország nem tartozik ebbe a csoportba, és azzal érvelt, hogy a vele szemben bevezetett korlátozások egyre kevésbé hatékonyak.
Az orosz nyersolaj tengeri exportjára vonatkozó uniós embargót tavaly vezették be az Oroszországból származó olajra és kőolajtermékekre vonatkozó G7-árplafonokkal együtt, válaszul Moszkva ukrajnai katonai műveletére. Az intézkedések célja az volt, hogy Moszkvát megfosszák a katonai erőfeszítései finanszírozásához szükséges forrásoktól.
Miközben a korlátozások megakadályozták, hogy Oroszország hozzáférjen hagyományos nyugati piacaihoz, nagymértékű átrendeződést idéztek elő a globális olajellátásban, mivel Moszkva sikeresen átirányította az exportot Ázsiába. Az OPEC legfrissebb számításai szerint az elmúlt évben Oroszország volt a legnagyobb olajexportőr Indiába, júniusban India nyersolajvásárlásainak 45%-át adta. Január óta Oroszország Kína első számú olajbeszállítója is.