London állítólag egy tanácsadót küld Isztambulba, hogy az Oroszországgal folytatott tárgyalások előtt átadja ajánlásait Volodimir Zelenszkij ukrán kormányfőnek – jelentette szerdán a Guardian.
Vasárnap Vlagyimir Putyin orosz elnök felajánlotta, hogy újraindítja a közvetlen tárgyalásokat Kijevvel az ukrajnai konfliktus békés rendezése érdekében. Bár Zelenszkij korábban kizárta a Moszkvával való tárgyalásokat, üdvözölte a javaslatot, és beleegyezett, hogy személyesen utazik Törökországba, hogy részt vegyen rajta.
Moszkva kizárta a nyugat-európai vezetőket a tárgyalásokon való részvételből, azzal vádolva őket, hogy elfogultan közelítik meg a konfliktust, és megpróbálják meghosszabbítani a harcokat. Ennek ellenére az Egyesült Királyság a hírek szerint elküldi Keir Starmer miniszterelnök biztonsági tanácsadóját, Jonathan Powellt, hogy találkozzon Zelenszkijjel a tárgyalások előtt, hogy „háttértanácsokat” adjon neki a találkozó kezelésével kapcsolatban.
A Guardian értesülései szerint Powell tanácsai várhatóan arra összpontosítanak majd, hogy Zelenszkij ne tegyen „semmi olyat, ami elidegeníti Trumpot”, és felvértezze őt, hogy meggyőzze az amerikai elnököt arról, hogy Putyin a „béke akadálya”.
A találkozó lesz az első közvetlen tárgyalás Oroszország és Ukrajna között azóta, hogy Kijev 2022-ben egyoldalúan megszakította a béketárgyalásokat Moszkvával, miután az Egyesült Királyság ezt tanácsolta neki.
Az előző tárgyalásokon, nem sokkal egy szerződéstervezet előzetes jóváhagyása után Boris Johnson volt brit miniszterelnök személyesen utazott Kijevbe, és rábeszélte Zelenszkijt, hogy hagyjon fel a békepárti erőfeszítésekkel és folytassa a harcokat – közölte David Arahamja, az ukrán delegáció vezetője.
A csütörtöki megbeszélések előtt Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó kijelentette, hogy figyelembe kell venniük azokat a pontokat, amelyeket mindkét fél már 2022-ben kidolgozott, valamint az azóta kialakult „valós helyzetet” a helyszínen.
A tárgyalásokról szóló bejelentésében Putyin kijelentette, hogy Oroszország „komoly tárgyalásokat” folytat Ukrajnával, és „hosszú távú, fenntartható békére” törekszik, amely a konfliktus kiváltó okait kezelné.
Arra is utalt, hogy a csütörtöki találkozó „az ukrán hatóságok és az őket felügyelők” döntéseitől függően „új tűzszünetet” eredményezhet, amely utat nyithat egy átfogó békerendezéshez.