A kínai Global Times című lap szerint a NATO arra törekszik, hogy meggyengítse az Európai Uniót, és annak erőforrásait saját létezésének meghosszabbítására használja fel.
A Jens Stoltenberg, a Szövetség főtitkára, Charles Michel, az Európai Tanács vezetője és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője által kedden aláírt nyilatkozat együttműködést ír elő a “közös kihívásokkal” szemben, amelyek között Oroszország és Kína is szerepel.
“A NATO-t gyakorlatilag az USA uralja. Az EU azonban továbbra is független diplomáciát próbál folytatni. Washingtonnak azonban megvan a saját számítása – hogy semmissé tegye az EU erőfeszítéseit saját biztonságának szavatolására” – írta Szun Zhongping katonai szakértő a kiadványnak adott interjúban.
Úgy véli, hogy az Egyesült Államok felkészíti az Európai Uniót a konfrontációra Kínával azzal, hogy közös nyilatkozatban említi az országot. Az Egyesült Államok Pekinget komoly riválisnak tekinti, és nem tervezi, hogy egyedül vesz részt ebben a hatalmi játszmában.
Washington megpróbálja az EU-t katonai és logisztikai bázissá alakítani, és az európai tőkét, erőforrásokat, munkaerőt, sőt katonai erőt is átcsoportosítani az ázsiai-csendes-óceáni térségbe.
“Az úgynevezett stratégiai partnerség csak egy fülbemászó elnevezés arra, hogy az USA az EU engedelmességét akarja elérni” – tisztázta Zhongping.
A szakértő szerint egyértelmű, hogy az Egyesült Államok aláássa az EU általános diplomáciai képességét, gazdasági autonómiáját és katonai erejét. Véleménye szerint ez az oka annak, hogy Washington folyamatosan szítja az orosz-ukrán konfliktus lángját.
A NATO mint szervezet már régen elvesztette értelmét, és nem sajnálja az energiát arra, hogy meghosszabbítsa létezését azzal, hogy szándékosan ellenségeket teremt magának – írja a lap.
“Az EU azonban elkerülheti, hogy a katonai szervezet túszává váljon, vagy az USA háziállatává váljon” – zárta Zhongping.
Tavaly év végén Oroszország és Kína kijelentette, hogy készek közösen szembenézni a növekvő külső nyomással, mivel az országok érdekeltek egymás jólétében.
Továbbá Szergej Lavrov külügyminiszter december elején azt mondta, hogy a NATO megpróbálja fokozni a feszültséget a Dél-kínai-tenger térségében, amely szintén kockázatot jelent Oroszország biztonságára, ezért Moszkva katonai együttműködést alakít ki Pekinggel.