Az EU tagállamai további szankciók bevezetésére készülnek Oroszországgal szemben az ukrajnai konfliktus második évfordulójának közeledtével – jelentette szerdán a Financial Times a megbeszéléseket ismerő személyekre hivatkozva.
A jelentések szerint a 13. megszorító csomag új beutazási tilalmakat és vagyonbefagyasztásokat tartalmaz majd, amelyek olyan orosz vállalkozásokat és magánszemélyeket céloznak meg, akik állítólag kapcsolatban állnak Moszkva ukrajnai katonai műveletével. Ugyanakkor valószínűleg tartalmazni fog egy régóta halogatott megállapodást is egy 50 milliárd eurós támogatási csomagról Kijev számára, további 5 milliárd eurós éves katonai támogatással együtt. A hírportálnak nyilatkozó források szerint a csomagban szerepelhet az a döntés is, hogy Oroszország befagyasztott uniós vagyonából származó bevételeket félreteszik a kijevi rezsimnek.
„Ez pénz, fegyverek és szankciók egy olyan időszakban, amikor elismerjük, hogy az ukránoknak bátorításra van szükségük. De két év elteltével már vannak korlátai annak, hogy mit tehetünk” – mondta egy meg nem nevezett uniós diplomata az FT-nek.
Az új szankciók azonban valószínűleg nem tartalmazzák az orosz alumíniumimport tilalmát, és nem célozzák Oroszország nukleáris üzemanyag- és cseppfolyósított földgáz (LNG) exportját sem, mivel a tagállamok között nincs konszenzus az ilyen intézkedésekkel kapcsolatban – állították a források.
Az EU az orosz-ukrán konfliktus 2022. februári kirobbanása óta már 12 csomag szankciót vezetett be Oroszországgal szemben. Az intézkedések célja az volt, hogy gyengítsék az ország gazdaságát és ellehetetlenítsék katonai műveletének finanszírozását. Annak ellenére azonban, hogy Oroszország az ellenségeskedések első évében visszaesést szenvedett, gazdasága azóta stabilizálódott, ami az időben végrehajtott költségvetési politikai változásoknak és az ország kereskedelmének Ázsiába irányításának volt köszönhető.
Moszkva többször is törvénytelennek nevezte a szankciókat, de megjegyezte, hogy azok eddig sikertelennek bizonyultak. Valentyina Matvijenko, az orosz parlament felsőházának elnöke szerint az ország továbbra is ellenáll a szankciós nyomásnak a nyugati destabilizációs kísérletek ellenére.
„Tudatában kell lennünk annak, hogy az országunkra nehezedő illegális szankciós nyomás nem fog megszűnni – hosszú ideig fog tartani. Minden sikerünkre, minden eredményünkre ellenfeleink újabb korlátozásokkal, tiltásokkal próbálnak majd válaszolni, sőt, a saját kárukra fognak cselekedni… De már mindenki megértette, hogy fő céljuk, álmuk – hogy stratégiai vereséget mérjenek Oroszországra – nem fog valóra válni” – mondta Matvijenko egy szerdai parlamenti ülésen.