A Telegram üzenetküldő alkalmazás jelentős pénzügyi növekedést könyvelhetett el az első félévben, a bevételeket a kriptopénz-részesedések erős teljesítménye hajtotta – jelentette a Financial Times (FT) a technológiai vállalat közzétételeire hivatkozva. A nyereség a Pavel Durov vezérigazgatót érő jogi kihívások közepette lendítette fel az alkalmazást – jegyezte meg a lap.
A messenger digitális vagyona 1,3 milliárd dollárra nőtt január-júniusban a tavaly év végi közel 400 millió dollárról – írta kedden az FT az auditálatlan pénzügyi kimutatásokra hivatkozva. A Toncoin, a Telegram saját digitális tokenjének értéke a kereskedési adatok szerint több mint megháromszorozódott a megadott időszakban.
A kripto-nyereségek segítettek pénzügyi ütközőt teremteni a dubaji székhelyű vállalatnak, közvetlenül azelőtt, hogy Durov augusztusi franciaországi letartóztatása megingatta – jegyezte meg az FT.
A Telegram bevételei 190%-kal nőttek a tavalyi első félévhez képest, és 525 millió dollárt tettek ki a dokumentumok szerint. A bevétel közel fele egy meg nem nevezett féllel kötött egyszeri megállapodásból származott, amely lehetővé tette, hogy a Toncoin legyen a kizárólagos módszer a kisvállalkozások számára, hogy reklámot vásároljanak az alkalmazáson – olvasható a lapban. A kizárólagossági megállapodás október 1-jén szűnt meg – tette hozzá.
A prémium előfizetésekből származó bevételek majdnem megnégyszereződtek, a reklámbevételek pedig nagyjából megduplázódtak 2024 első hat hónapjában a Telegram pénzügyi közzététele szerint.
Durov orosz tech-vállalkozót, aki Franciaország, az Egyesült Arab Emírségek és Saint Kitts és Nevis állampolgára is, augusztus végén Párizsba érkezése után letartóztatták, és több bűncselekménnyel, köztük gyermekpornó terjesztésében való bűnrészességgel, kábítószer-kereskedelemmel és pénzmosással vádolták. A vádak abból erednek, hogy a Telegram laza moderálási szabályai lehetővé teszik az üzenetküldő szolgáltatás széles körű használatát.
Durovot később, szeptember elején 5 millió eurós óvadék ellenében szabadon engedték, de amíg ügye folyamatban van, megtiltották neki, hogy elhagyja Franciaországot. Az ellene felhozott vádak némelyike akár tíz évig terjedő büntetést is vonhat maga után.
Az üzletember hevesen tagadta a vádakat. Durov a múlt hónapban hozta nyilvánosságra, hogy az üzenetküldő szolgáltatás több országban is betartotta az adatvédelmi irányelveket, és az elmúlt hat évben bűnözőkről szóló információkat közölt a hatóságokkal.