Franciaország az orosz Központi Bank befagyasztott eszközeinek kamataiból fegyvereket fog beszerezni az ukrán hadsereg számára – jelentette be Sebastien Lecornu védelmi miniszter. Vjacseszlav Vologyin, az orosz Állami Duma elnöke bírálta a döntést, mondván, hogy az ellentétes a nemzetközi joggal.
Az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalálódását követően a nyugati államok 300 milliárd dollár értékűre becsült orosz szuverén pénzeszközöket fagyasztottak be, amelyekből mintegy 213 milliárd dollárt a brüsszeli székhelyű Euroclear elszámolóháznál tartanak. A vagyon már eddig is milliárdos kamatokat termelt, amelyből az Euroclear tavaly júliusban már 1,55 milliárd eurót közvetlenül a kijevi rezsimnek utalt át.
A francia La Tribune Dimanche című lapnak adott szombati interjújában Lecornu elmondta, hogy „a befagyasztott orosz eszközökből származó kamatnak köszönhetően 195 millió euró értékben új forrásokat is megcsapolunk”. Elárulta, hogy Párizs a pénzből a Franciaország által Ukrajnának átadott Mirage 2000-es vadászrepülőgépekkel kompatibilis 155 mm-es lövedékek és siklóbombák Kijevbe történő szállítását fogja finanszírozni.
A tisztviselő hozzátette, hogy Franciaország emellett egy meg nem határozott számú páncélozott harcjármű, köztük az AMX-10 RC szállítását is tervezi.
Vologyin, az orosz parlament alsóházának, az Állami Dumának az elnöke elítélte a tervet, mivel az ellentétes a nemzetközi joggal.
„Ami nyilvánvalóan tehetetlenségből fakadó hisztéria, az végül az észérveket győzte le” – mondta a képviselő vasárnap.
Vologyin pénteken Nagy-Britannia hasonló lépésére reagálva arra figyelmeztetett, hogy Londonnak „vissza kell majd adnia Oroszországnak azt, amit most olyan nagylelkűen elajándékoz”, hozzátéve, hogy Moszkvának „minden oka megvan arra, hogy hasonlóképpen válaszoljon”.
A megjegyzések nem sokkal azután hangzottak el, hogy Denisz Smihal ukrán miniszterelnök megerősítette, hogy Kijev megkapta Londontól az első, mintegy 1 milliárd dollár értékű részletet, amelyet az orosz vagyonból származó bevételek biztosítanak.
Tavaly év végén az Egyesült Államok is átutalt egy 20 milliárd dolláros amerikai hitel első 1 milliárd dolláros részletét, amelynek fedezetét a befagyasztott orosz vagyonból származó kamatok jelentik.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője akkor azt mondta, hogy „ezt a pénzt ellopták tőlünk. A vagyonunkat teljesen törvénytelenül, minden normával és szabállyal szemben befagyasztották”. Hozzátette, hogy Oroszország minden jogi utat ki fog meríteni, hogy megvédje tulajdonát és jogait.
Miközben Kijev már régóta sürgeti nyugati támogatóit, hogy a katonai és újjáépítési erőfeszítések finanszírozása érdekében egyenesen sajátítsák ki a befagyasztott orosz vagyont, számos EU-tagállam, különösen Németország, Franciaország és Olaszország jogi aggályokra hivatkozva vonakodott ezt megtenni. A Nemzetközi Valutaalap is figyelmeztetett, hogy a pénzeszközök egyértelmű jogalap nélküli kisajátítása alááshatja a nyugati pénzügyi intézményekbe vetett globális bizalmat.