A korábban jelzettnél lassabban érkezik az orosz Phobos-Grunt űrszonda, várhatóan magyar idő szerint vasárnap délután és éjfél között éri el a Földet. Kövesse figyelemmel az orosz űrügynökség előrejelzéseit percről-percre portálunkon! A Fobosz-Grunt (Fobosz-Talaj) űrszondát november 9-én Zenit hordozórakétával juttatták Föld körüli pályára Bajkonurból, hogy talajmintát vegyen a Mars nagyobbik holdjáról, a Phoboszról, és azt a Földre szállítsa. Ezt követően azonban eddig ismeretlen okokból a szonda automatikája nem reagált a hajtóműindítási parancsokra, így nem tudta folytatni útját a kitűzött célja felé. A projekt nemhivatalos információk szerint 5 milliárd rubelbe került és több mint 15 évig tervezték. A Fobosz-Grunt fedélzetén egy körülbelül 50 kilogrammos műszercsomagban húsz nemzetközi berendezés kapott helyet. Az űreszköz két fő egységből áll: a 115 kilogrammos kínai keringőegységből, a Jinghuo 1 (Yinghuo-1)-ból, valamint a kínai szondát a Marshoz juttató orosz Fobosz-Gruntból. Az indításkor 14 tonnás szonda lezuhanó darabjainak teljes tömege mintegy kétszáz kilogramm lesz. Orosz szakemberek szerint nem kell attól tartani, hogy a szonda 7,5 tonnányi mérgező üzemanyaga a légkörbe kerül, mert alumíniumtartálya 100 kilométeres magasságban kilyukad, és tartalma elég.
Befejeződött Online közvetítésünk
Kövessen minket: Facebook , Twitter, Vkontakte
22:00 A Roszkozmosz orosz űrügynökség hivatalos tájékoztatása a becsapódás helyéről hétfőn várható.
21:24 Az Interfax hírügynökség Alekszej Zolotuhin, a védelmi tárca légi és űrvédelmi egységeinek sajtómunkatársát idézi, aki elmondta, hogy az űrszonda maradványai a chilei Wellington-szigettől mintegy 1250 kilométerre nyugatra csapódtak a Csendes-óceánba, magyar idő szerint 18:45-kor. Hozzátette, hogy adataik szerint a szonda darabjai nem érhették el az Atlanti-óceánt.
20:59 A világűrből visszatérő Fobosz-Grunt űrszonda az Atlanti-óceán középső részén belépett a Föld légterébe, a műtárgy szétrobbanását követően a zuhanó darabok az észak-afrikai partok és Spanyolország irányába szóródnak szét – közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-vel vasárnap este negyed kilenckor, az Orosz Föderáció Budapesti Nagykövetségére hivatkozva. A közlemény szerint Magyarország területén az űrszondával kapcsolatban további óvintézkedésre nincs szükség.
Ajánló: Külföldiek szabotálhatták az orosz űrprogramot
20:34 5 milliárd rubelbe és 15 év tervezésbe került ez a misszió Oroszországnak.
19:59 Továbbra is egymásnak ellentmondó adatokat közölnek az orosz hírügynökségek az űrszonda becsapódásának helyét illetően. A Roszkozmosz weboldala nem bírja az óriási érdeklődést és időszakosan leáll.
19:46 Ria Novosztyi hírügynökség: mégis az Atlanti-óceánba zuhant a Fobosz-Grunt Brazília partjainál. (nem hivatalos információ) Az orosz Védelmi Minisztérium szóvivője korábban megerősítette, hogy a Csendes-óceánba zuhant az űrszonda.
19:31 Túlterhelt és időszakosan leáll az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkozmosz) weboldala. www.federalspace.ru
19:11 Magyar idő szerint kb. 18:45-kor csapódott a Csendes-óceánba a Fobosz-Grunt, 1250 kilométerre nyugatra a chilei Wellington szigetétől! Korábban az orosz űrhivatal az Atlanti-óceán térségébe várta a becsapódást.
19:03 Az orosz Védelmi Minisztérium megerősítette, hogy a Csendes-óceánba zuhant a Fobosz-Grunt űrszondának a légkörben el nem égett darabjai.
18:57 A CSENDES-ÓCEÁNBA ZUHANT AZ OROSZ FOBOSZ-GRUNT BOLYGÓKÖZI ŰRSZONDA (nem hivatalos)
18:45 Roszkozmosz orosz űrügynökség: Itt fog becsapódni a Fobosz-Grunt Mars-szonda.
{phocagallery view=category|categoryid=14|limitstart=0|limitcount=1|detail=1|pluginlink=0|type=2}
18:28 Szakértők szerint gyakorlatilag nincs rá esély, hogy felvétel készüljön a becsapódásról a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről.
18:21 Roszkozmosz: az Atlanti-óceánba fog csapódni az űrszonda, magyar idő szerint 20 óra körül.
18:12 Orosz szakértők szerint nagyon kis mennyiségű törmelék juthat át a légkörön.
18:08 Európai Űrügynökség: kb 40 perc a becsapódásig
17:58 A Nemzetközi Űrállomás legénysége nem követi figyelemmel a Fobosz-Grunt becsapódását, mivel pályájuk teljesen eltérő.
Ajánló: Külföldiek szabotálhatták az orosz űrprogramot
17:38 Egy operatív csoport folyamatosan figyeli az űrszonda pályáját – közölte az orosz űrügynökség.
17:21 Oroszország kártérítést fizet annak az országnak, ahova becsapódik a Fobosz-Grunt bolygóközi űrszonda és bizonyíthatóan kárt is okoz.
17:10 Az orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkozmosz) a nemzetközi joggal összhangban folyamatosan kapcsolatban van az ENSZ-el és tájékoztatást nyújt a szonda várható becsapódásáról.
16:54 Az orosz űrügynökség szerint a következő területeken csapódhat be a Fobosz-Grunt: Dél-Amerikában, Nyugat-Afrikában és Dél-Európában, Dél-Oroszországban, egész Kazahsztánban, Kínában, Indonéziában és Új-Zélandon.
16:46 Magyar idő szerint 19:30 után két órán belül csapódhat be az űrszondának a légkörben el nem égett darabjai – Roszkozmosz.
16:30 Magyar idő szerint 19 órakor pontos helyszínt közöl a Roszkozmosz.
16:28 Európai Űrügynökség: a nyugat-európai országoknak nem kell tartaniuk az orosz bolygóközi űrszonda becsapódástól.
16:07 Egy amatőr csillagász számításai szerint Brazília északkeleti részére várható a becsapódás. Szakértők szerint a számítások helyesek.
15:59 A Föld felszínét 20-30 darab törmelék érheti el – közölte az orosz űrügynökség.
15:53 Orosz szakértők szerint a mérgező anyagok 100 kilométeres magasságban elégnek.
15:42 A Roszkozmosz orosz űrügynökség tájékoztatása szerint Argentínában csapódik be az űrszonda légkörben el nem égett darabjai. A szakértők korábban már megjelölték lehetséges helyszínként a dél-amerikai országot. Most a fővárostól Buenos Airestől 300 kilométerre északnyugatra várják a Fobosz-Grunt becsapódását.
{phocagallery view=category|categoryid=13|limitstart=0|limitcount=1|detail=1|pluginlink=0|type=2}
Az űrszonda fedélzetén két konténerben mikroorganizmusokat is szállít, amelyekkel a tudósok célja az volt, hogy megtudják vajon a bolygóközi utazás során életképesek maradnak-e. Ilyen módon megerősítést nyerhetett volna, vagy megcáfolható lehetett volna az az elmélet, hogy lehetséges-e a Föld hasonló mikroorganizmusokkal való benépesítése a világűrből. Egy amatőr francia csillagász Thierry Legault videó felvételt készített a meghibásodott orosz mars szondáról – értesült a BBC. A felvételen kivehető a Fobosz-Grunt napelemei és üzemanyag tartályai.
A Fobosz-Gruntról készült amatőr felvétel
Kapcsolódó: Külföldiek szabotálhatták az orosz űrprogramot