Azok az afrikai országok, amelyek az ukrajnai konfliktusban Oroszország mögé állnak, elveszítik Finnország fejlesztési támogatását – jelentette ki hétfőn Ville Tavio, az ország külkereskedelmi és fejlesztési minisztere.
A Petteri Orpo vezette új finn kormány mintegy 1 milliárd dollárral kívánja csökkenteni a fejlesztési segélyeket, és a megtakarításokat átcsoportosítani. Tavio az YLE állami televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy „Ukrajna új fogadó ország lesz”.
A miniszter a The Timesnak adott interjúban azt állította, hogy országa „elsődleges kötelessége Ukrajna támogatása”, és azzal érvelt, hogy „erkölcsileg helytelen”, hogy azok az országok, amelyek támogatják Oroszország Kijev elleni „agresszióját”, továbbra is kapnak fejlesztési segélyt Finnországtól.
„A fejlődő országoknak a belső fejlődésükre kellene összpontosítaniuk ahelyett, hogy Oroszország háborúját támogatnák. Figyelemmel kísérem azokat az országokat, amelyek Finnországtól kapnak segélyt, de úgy döntenek, hogy nem tartják tiszteletben a nemzetközi szabályokon alapuló rendet és Ukrajna állami szuverenitását” – mondta Tavio.
Bár a miniszter nem nevezett meg egyetlen országot sem, Etiópia, Kenya, Tanzánia, Szomália és Mozambik Finnország fő partnerei Afrikában, amelyek évtizedek óta kapnak külföldi támogatást Helsinkitől.
A kontinens több országa, köztük Dél-Afrika, az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban a Kijev támogatására irányuló külföldi nyomás ellenére is pártatlan maradt.
Themba Godi dél-afrikai politikus, a nemzetgyűlés volt tagja szégyenletesnek nevezte, hogy a finn kormány segélycsökkentéssel fenyegeti az afrikai országokat.
„Ez a kényszerdiplomácia klasszikus esete, ahol fenyegetéssel és zsarolással próbálnak elérni bizonyos pozíciókat” – mondta Godi az RT hírtelevízónak. Hozzátette, hogy „az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos álláspontok, amelyeket az országok képviselnek, nem feltétlenül racionális gondolkodás és független döntések alapján születnek, hanem zsarolás termékei lehetnek”.
Godi szerint Helsinki álláspontja csak megerősíti azt a nézetet, hogy az USA szövetségesei közé tartozó országok nincsenek tekintettel az afrikaiakra.
Hozzátette, a kontinens nemzetei a finn és mások által gyakorolt zsarnokoskodás miatt inkább Oroszország és Kína felé húznak.
Az új finn kormány emellett terveket vázolt fel a bevándorlási szabályok szigorítására és arra, hogy megnehezítse a külföldi állampolgárok számára a letelepedés vagy az állampolgárság megszerzését az országban.