Az amerikai kormányzat felszólította a világ legnagyobb nyersanyagkereskedőit, hogy a globális ellátás biztosítása érdekében vessék el az árkorlátozott orosz olajjal kötött üzletekkel kapcsolatos aggályaikat – jelentette a Financial Times az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva.
Tavaly a G7-országok és az EU betiltotta a tengeri orosz olaj behozatalát, de a szankciókhoz nem csatlakozott országoknak történő eladás továbbra is engedélyezett, hordónként 60 dolláros árkorlátozás mellett.
Bár a Fehér Ház nem ellenezte az orosz nyersolaj kereskedelmét az árplafon betartásával, a nagy kereskedőházak elkerülték a szankciókkal sújtott országból származó olajüzleteket – írta a lap.
Mivel az orosz olajszállítások visszafogása miatti aggodalmak egyre nőnek, Washington – amely korábban a korlátozásokat szorgalmazta – most arra törekszik, hogy biztosítsa a szállításokat. A lap szerint az amerikai pénzügyminisztérium tisztviselői magánbeszélgetéseket tartottak néhánnyal legnagyobb globális kereskedőcégből – köztük a Trafigura és a Gunvor – vezetőivel és kereskedőivel, sürgetve őket, hogy folytassák az orosz olaj szállítását.
„Az amerikaiak aktívan bátorítottak bennünket . . hogy ismét vegyük fel a kapcsolatot az orosz olaj szállítására” – mondta a hírügynökségnek egy kereskedő, aki beszélt a pénzügyminisztérium tisztviselőivel.
Washington megnyugtatta ezeket a cégeket, hogy nyugati szankciók megsértése nélkül is kereskedhetnek Oroszországgal – jelentette az Financial Times öt, a tárgyalásokban részt vevő személyre hivatkozva.
„Az egyes vállalatokon múlik, hogy meghozzák a saját döntéseiket. A célunk az, hogy közöljük, mit enged meg az árplafon-architektúra” – mondta a Biden-kormányzat egyik tisztviselője az outlet szerint.
Míg az EU és a G7-országok kereskedői megkövetelik az orosz olajnak az ársapkával összhangban történő kereskedelmét igazoló dokumentációt, addig az amerikai végrehajtás „viszonylag laza” – jegyezte meg a lap a kereskedőkre hivatkozva.
„Az amerikaiak valóban azt akarják, hogy [az orosz olaj] mozogjon” – mondta az egyik kereskedő az FT-nek.
Tavaly a Trafigura, a Vitol, a Gunvor és más nagy kereskedők a hírnevükkel kapcsolatos aggodalmak és a banki támogatás elvesztésétől való félelem miatt beszüntették az üzletkötést Oroszországgal. A Trifugura eladta 24,5%-os részesedését a Nayara olajfinomító vállalatban, amelyben a Rosznyeft 49,13%-os részesedéssel rendelkezik.