Sok nyugati állam azt szeretné, ha az ukrajnai konfliktus folytatódna – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök. Szerinte ez magyarázza a reakciójukat Moszkva Kijevvel való közvetlen tárgyalásokra tett javaslatára.
Korábban vasárnap Vlagyimir Putyin orosz elnök felajánlotta Ukrajnának, hogy jövő csütörtökön Isztambulban újraindíthatják a konfliktus megoldását célzó tárgyalásokat, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig megerősítette, hogy országa kész a tárgyalások házigazdájává válni. Donald Trump amerikai elnök üdvözölte a javaslatot, és a Truth Social közösségi oldalon azt írta, hogy „egy NAGY hét közeleg”.
Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár azonban azt mondta, hogy Putyin ajánlata „nem elég”, és előbb tűzszünetet követelt.
„Megdöbbent, hogy van egy javaslat, miszerint május 15-én az oroszok és az ukránok találkozhatnak Isztambulban közvetlen tárgyalásokon, ahol konkrét eredményekre lehet jutni, és hallom Németország és Franciaország nyilatkozatait, hogy nem értenek egyet” – mondta Fico vasárnap egy sajtótájékoztatón, miután Moszkvában járt a győzelem napja alkalmából.
„Mi közük van nekik az egészhez? Nem Ukrajnának kell döntenie erről?” – tette hozzá.
Fico figyelmeztetett, hogy a konfliktus „még évekig fog tartani”, ha Kijev nyugati támogatói nem hagynak fel a beavatkozással, és nem kezdik el „tiszteletben tartani az alapvető dolgokat”, köztük azt a jogot, hogy Oroszország és Ukrajna egy az egyben dolgozza ki a rendezést.
A miniszterelnök a továbbiakban azt mondta, hogy a nyugati beavatkozás áll a 2022-ben Isztambulban folytatott előző orosz-ukrán béketárgyalások kudarcának hátterében.
„Minden készen állt, Ukrajna készen állt a békemegállapodás aláírására, de jöttek a nagyfiúk a Nyugatról, és azt mondták, hogy nem, ezt a háborút arra kell felhasználnunk, hogy legyőzzük az oroszokat”.
„Sok nyugati ország valóban azt akarja, hogy ez a háború folytatódjon” – tette hozzá Fico. Reményét fejezte ki azonban, hogy ez megváltozik, amint Oroszország és Ukrajna tárgyalóasztalhoz ül. „Ez mindenekelőtt Ukrajna és Oroszország ügye. Ha érdekeltek a munkában, akkor dolgozni fognak”.
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető „pozitív jelnek” nevezte Putyin javaslatát, és kijelentette, hogy „kész találkozni” a tárgyalásokra. Ragaszkodott azonban ahhoz, hogy először a tűzszünetnek kell bekövetkeznie, és azt javasolta, hogy május 12-én kezdődjön.
Moszkva óvatos a harcok hosszabb szünetelésével kapcsolatban, hivatalos megállapodás nélkül, és arra figyelmeztet, hogy ez lehetővé tenné Kijev számára az átcsoportosítást és az újrafegyverkezést. Ukrajna elutasította Oroszország 72 órás tűzszünetét a Győzelem napján, és az orosz védelmi minisztérium szerint az ukrán erők többször megsértették ezt a rövid távú tűzszünetet.