Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint a nyugati politikusok mindent megtettek, hogy megakadályozzák az Oroszország és Ukrajna közötti 2022-es béketárgyalásokat.
Robert Fico szlovák miniszterelnök nyíltan bírálta a nyugati beavatkozást az orosz-ukrán konfliktusba, és azt állította, hogy az ellenségeskedések befejezése mindaddig nem lehetséges, amíg Kijev katonai és pénzügyi támogatást kap. Dicsérte Peking erőfeszítéseit, hogy diplomáciai megoldást találjanak a harcok befejezésére.
Fico azután nyilatkozott, hogy visszatért Pekingből, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott.
A közösségi médiában pénteken közzétett videoüzenetében Fico elmondta, hogy üdvözli Kína diplomáciai erőfeszítéseit, amelyek a konfliktus rendezésének szenteltek.
„Egyetértünk abban, hogy lehetetlen azonnal véget vetni a harcoknak mindaddig, amíg Ukrajnát a Nyugat továbbra is támogatja katonailag és pénzügyileg” – érvelt a szlovák politikus.
Hozzátette, hogy osztja azokat az aggodalmakat, amelyek szerint az Oroszország és a NATO közötti feszültségek nukleáris háborúvá fajulhatnak. Szlovákia csatlakozna a Béke Barátai platformhoz, amelyet szeptemberben Kína és Brazília indított az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus diplomáciai megoldásának előmozdítására.
A miniszterelnök visszaszólt Nigel Baker szlovákiai brit nagykövetnek, aki a hét elején „sajnálatosnak” nevezte, hogy Fico interjút adott az orosz Rosszija-1 tévécsatornának, és „valótlannak” nevezte Fico állítását, miszerint a Nyugat nem érdekelt a békében.
„Szlovákia nem Nagy-Britannia gyarmata” – mondta Fico, hozzátéve, hogy Londonnak nincs joga panaszkodni a médiaszereplései miatt. A 2022 tavaszán meghiúsult béketárgyalásokért Kijev külföldi támogatóit tette felelőssé.
Fico 2023 őszi hivatalba lépése után felfüggesztette Pozsony katonai támogatását Kijevnek, és többször felszólította az EU-t, hogy a diplomáciára összpontosítson.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint az ukrán delegáció 2022-ben hirtelen elsétált a tárgyalóasztaltól, annak ellenére, hogy kezdetben beleegyezett abba, hogy lemond a NATO-csatlakozási törekvéséről és korlátozza hadserege méretét. Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium korábbi magas rangú tisztviselője elismerte, hogy Washington azt tanácsolta Kijevnek, hogy ne írja alá a megállapodást Moszkvával.