Tíz amerikaiból mindössze három amerikai véli úgy, hogy Joe Biden amerikai elnök kellő figyelmet fordít az őket leginkább érintő kérdésekre, miközben rekordalacsony, 34% helyesli általános munkáját – derült ki egy új felmérésből.
A Monmouth University hétfőn közzétett felmérése szerint Biden népszerűsége az elmúlt öt hónapban tíz százalékpontot esett, és a legalacsonyabb szinten van elnöki beiktatása óta.
Az elnök teljesítményét helytelenítő amerikai felnőttek aránya több mint kétszeresére, 61 százalékra nőtt 2021 januári hivatalba lépése óta.
A legfrissebb közvélemény-kutatási eredmények egy olyan időszakban születtek, amikor Biden a 2024-es újraválasztásáért folytatott küzdelemben jelentősen lemarad Donald Trump volt elnök mögött, mivel a választók egyre inkább aggódnak az infláció és az illegális bevándorlási válság miatt.
Az amerikaiak mindössze 31%-a gondolja úgy, hogy Biden elég figyelmet fordít a legsürgetőbb kérdésekre, míg 65% szerint nem tesz eleget – derült ki a Monmouth felméréséből.
Az amerikai felnőttek mindössze 26%-a helyesli Biden bevándorlási politikáját, míg 28%-uk szerint megfelelő munkát végez az infláció kezelésében. A saját pénzügyeinek állapotáról kérdezve a megkérdezettek 44%-a mondta azt, hogy gondokkal küzd, ami kétszerese annak az aránynak, amelyet Trump elnöksége idején mértek. Mindössze 12% mondta azt, hogy pénzügyi helyzete javul.
A Monmouth közvélemény-kutatási igazgatója, Patrick Murray megjegyezte, hogy Biden akkor dicsérte a gazdasági statisztikák javulását az ő irányítása alatt, amikor az amerikaiak többsége még mindig szenvedett a pánikszerű infláció miatt.
„Politikai veszélyt rejt magában egy olyan üzenet terjesztése, amely alapvetően azt mondja az embereknek, hogy a saját helyzetükről alkotott véleményük téves” – mondta Murray.
Kamala Harris alelnöknek hasonlóan alacsony, 35%-os a támogatottsága, míg az amerikai kongresszusé mindössze 17%, ami az egy évvel ezelőtti 26%-hoz képest jelentős csökkenést jelent – derült ki a felmérésből.
A felmérés szerint csak minden ötödik amerikai gondolja úgy, hogy az ország „jó irányba” halad, szemben a 69%-kal, akik szerint „rossz úton” van. Az elmúlt egy évben nyolc százalékponttal csökkent azoknak a válaszadóknak az aránya, akik szerint az ország jó irányba halad.
Még néhány prominens demokrata képviselő is felvetette, hogy a nyugtalanító közvélemény-kutatási eredmények közepette Bidennek újra kellene-e indulnia az újraválasztásért. David Axelrod, Barack Obama korábbi elnök választási kampányainak vezető politikai stratégája a múlt hónapban azt mondta, hogy Bidennek meg kellene fontolnia, hogy kiszálljon a 2024-es versenyből.