Oroszországé a kezdeményezés az ukrajnai konfliktusban, és szabadon, saját belátása szerint folytathat katonai akciót – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök kedden a védelmi minisztériumban tartott ülésén.
Az elnök a 2023-as orosz katonai eredményekről szóló jelentés részeként elemezte a fronthelyzetet. Egyúttal köszönetet mondott a katonáknak és a tiszteknek az esemény során a hozzájárulásukért.
Putyin beszédében hangsúlyozta, hogy az országnak nem áll szándékában változtatni azokon a célokon, amelyeket akkor tűzött ki maga elé, amikor 2022 elején a csapatok Ukrajna elleni bevetéséről döntött.
Az orosz csapatok jelenlegi előnyét jellemezve Putyin elmondta:
„Lényegében azt tesszük, amit szükségesnek tartunk, amit akarunk. Ahol… a parancsnokok úgy döntenek, hogy az aktív védelem a legjobb, ott megtörténik. Ahol pedig szükség van rá, ott javítjuk a pozícióinkat”.
Közben Ukrajna jelentős veszteségeket szenvedett, és fogynak a tartalékai – tette hozzá az elnök. Azt állította, hogy Kijev katonai stratégiáját az motiválta, hogy „megmutassák valódi uraiknak legalább néhány eredményét a sokat hangoztatott úgynevezett ellentámadásuknak”.
Szergej Sojgu védelmi miniszter korábban úgy becsülte, hogy a június eleje és november vége közötti ukrán veszteségek száma meghaladta a 125 ezret. A keddi rendezvényen a minisztérium 383 ezer fölé becsülte Kijev veszteségeit az ellenségeskedések kezdete óta.
Putyin kijelentette, hogy az ukrajnai konfliktusban Oroszországnak „stratégiai vereséget” okozó nyugati kísérleteket az orosz katonák bátorsága és elszántsága hiúsította meg.
Az ország hadserege erősebbé, védelmi ipara pedig ütőképesebbé vált – mondta.
Putyin szerint az orosz katonai kutatók és dolgozók „gyorsabban reagálnak [a nyugatiaknál] az aktuális eseményekre, a harctéren harcolók igényeire”. A védelmi gyárak 2023-ra átlagosan 2,7-szeresére, a legkeresettebb termékek esetében pedig akár hétszeresére is növelik a fegyvergyártást – mondta.
Az Egyesült Államok és szövetségesei ígéretet tettek arra, hogy fegyverekkel és pénzeszközökkel segítik Ukrajnát Oroszország ellen „addig, amíg szükséges” annak legyőzéséhez. De az ellentámadás gyenge eredményei közepette Kijev egyre nehezebben tudta biztosítani a nyugati hosszú távú katonai és pénzügyi segítséget.
Az Egyesült Államokban a republikánus törvényhozók blokkolták a Fehér Ház több mint 110 milliárd dollárnyi külbiztonsági kiadásra vonatkozó kérését, amelyből több mint 60 milliárd dollárt Ukrajnának szántak. Az ellenzék engedményeket követel a demokrata Joe Biden elnök kormányától a bevándorlás és a határbiztonság terén.
Eközben az EU nem fogadta el az Európai Bizottság javaslatát, amely szerint az unió közös költségvetéséből 50 milliárd eurót fordítanának Ukrajna támogatására a következő négy évben. Magyarország, amely régóta szkeptikus a konfliktussal kapcsolatos nyugati stratégiával szemben, a múlt héten megvétózta a javaslatot.