Az amerikaiak mindössze 11%-a gondolja úgy, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a hibás a rekordmagas amerikai üzemanyagárakért – derül ki a Rasmussen kedden közzétett felméréséből. A többség ehelyett Joe Biden amerikai elnököt okolja.
A múlt héten végzett Rasmussen-felmérés válaszadóinak több mint fele (52%) Biden rossz energiapolitikáját jelölte meg az üzemanyag megfizethetetlenné válásának okaként, ami azt jelenti, hogy a kormányzat kommunikációja “Putyin áremelkedéséről” nem tűnik átütőnek.
Azok, akik sem Bident, sem Putyint nem hibáztatják, az olajvállalatokra mutogatnak: a válaszadók 29%-a szerint az iparág kihasználja a jelenlegi geopolitikai instabilitást, hogy feljebb tornássza az árakat.
Biden talán tisztában van azzal, hogy a “Putyin áremelkedés” narratívája már nem állja meg a helyét, ezért inkább az olaj- és gázipari vállalatokat hibáztatja az emelkedő költségekért, és nemrégiben azzal vádolta az iparágat, hogy “több pénzt keres, mint Isten”. Az elnök ragaszkodott ahhoz, hogy az olajcégek szándékosan visszatartják a fúrásokat, “mert több pénzt keresnek azzal, ha nem termelnek több olajat”.
Biden says #putinpricehike, but voters disagree. Who is to blame?
All voters: Biden (52%)
Republicans: Biden (80%)
Democrats: Oil Companies (46%)
Independents: Biden (54%)https://t.co/t7JUU9cwzc#Bidenflation #gowokegobroke #putinpricehike pic.twitter.com/fuuxRevF16— Rasmussen Reports (@Rasmussen_Poll) June 21, 2022
Bár az USA márciusban betiltotta az orosz olaj- és gázimportot, Moszkva ezt megelőzően az olajnak mindössze két százalékát szállította az államokba, és az USA nettó gázexportőr, így kevés alapja volt annak állításnak, hogy Oroszország a felelős a rekordmagas árakért a kutaknál.
Az üzemanyag árát széles körben kritikus kérdésnek tekintik a félidős választások előtt. A keddi felmérésben a választók 92%-a tekintette komoly problémának az üzemanyagok árának emelkedését, 68%-uk pedig “nagyon súlyosnak” nevezte a problémát.
Mivel nincs jele gazdasági fordulatnak, és novemberben választások lesznek, a Demokrata Pártot valószínűleg a választók gazdasági szenvedéseiért fogják hibáztatni, és a Kongresszus mindkét háza republikánus ellenőrzés alá kerülhet.
A keddi felmérésben a potenciális szavazók mindössze 27%-a értékelte “kiválónak” vagy “jónak” Biden gazdasággal kapcsolatos tevékenységét, ami öt százalékpontos csökkenés december óta, míg 57% “rossznak” minősítette teljesítményét. Az amerikaiak közel háromnegyede szerint a gazdaság rosszabb lett az elmúlt évben, és csak 11%-uk szerint lett jobb, a többiek pedig bizonytalanok.
Mivel a közvélemény nem hajlandó elhinni a kívánt “Putyin áremelkedése” narratívát, amely az amerikai szenvedésekért Oroszországra hárítja a felelősséget, a politikusok kreatívan lépnek fel.