Egy közvélemény-kutatás eredménye szerint a Ciszjordániában és a Gázai övezetben élő palesztinok jelentős többsége azt állítja, hogy nem tud elképzelni egy olyan jövőt, amelyben békésen együtt tudnak élni Izraellel.
A sűrűn lakott gázai enklávé több mint öt hete példátlan bombázásoknak van kitéve Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ígéretének részeként, hogy „megsemmisíti a Hamászt”, válaszul a militáns csoport október 7-i, határokon átnyúló véres támadására.
A jelek szerint azonban egyre inkább csökken a nemzetközi támogatás Izrael katonai válaszlépései iránt, amelyek a segélyszervezetek szerint súlyosbítják az ostromlott földsávban amúgy is aggasztó humanitárius válságot, a palesztinok nagy többsége jelezte, hogy nem tudja „megbocsátani” Izraelnek az akcióit.
Az Arab World for Research and Development (AWRAD) palesztinok körében végzett felmérése szerint a válaszadók mintegy 90 százaléka úgy véli, hogy „az együttélés [Izraellel] egyre inkább lehetetlenné válik”, tekintettel a gázai katonai akciók mértékére.
Az október 31. és november 7. között végzett felmérésből az is kiderült, hogy 98%-uk azt állította, hogy „soha nem felejtik el és soha nem bocsátanak meg” Izraelnek.
Október 7. óta legalább 11 500 ember halt meg Gázában – közölték szerdán palesztin egészségügyi tisztviselők, hozzátéve, hogy közülük 4710 gyermek, és 200 egészségügyi dolgozó is meghalt az izraeli tüzérség, légicsapások vagy szárazföldi offenzívák következtében.
Mintegy 1,6 millió ember, vagyis Gáza 2,3 millió lakosának mintegy 70 százaléka kényszerült lakóhelye elhagyására – közölte pénteken a Menekültek és Száműzöttek Európai Tanácsa.
A múlt héten Izrael közölte, hogy a Hamász múlt havi támadásában mintegy 1200 ember, főként civilek haltak meg, ezzel a korábbi 1400 fős becslést lefelé módosította.
Az AWRAD közvélemény-kutatásában a válaszadók 100 százaléka szerint nincs „biztonságos hely” Gázában, 65 százalékuk pedig úgy tekint Izrael offenzívájára, mint „minden palesztin elleni háborúra”, nem pedig kizárólag a Hamász ellen.
A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek majdnem fele, 48%-a mondta azt, hogy otthona megsemmisült vagy részben megrongálódott, és 90%-uk támogatta a tűzszünetet. A megkérdezettek 91%-a mondta azt, hogy nem bízik az izraeli hadseregtől kapott információkban.
A felmérést 688 palesztin személyes interjúk segítségével végezték. Az AWRAD szerint a mintában különböző társadalmi-gazdasági háttérrel rendelkező emberek vettek részt, és a férfiak és nők egyenlő arányban képviseltették magukat.