A csehek többsége szkeptikus az euróra való átállással kapcsolatban, mivel úgy vélik, hogy a közös valuta bevezetése inflációs kockázatokat hordozna magában, és nem lenne előnyös az ország számára – jelentette a héten az iRozhlas média a legfrissebb közvélemény-kutatásra hivatkozva.
A megkérdezettek mintegy 68%-a hátrányosnak tartja a cseh koronáról a közös valutára való áttérést. További 21% pozitívan értékeli az euró bevezetését, míg 11% ambivalens a kérdéssel kapcsolatban – derült ki a Median ügynökség által a Cseh Rádió számára a múlt héten több mint 1000 válaszadó körében végzett felmérésből.
Csehország 2004-es uniós csatlakozásának egyik legfontosabb feltétele volt az euróra való átállás vállalása. Közel két évtized elteltével azonban Prága még sehol sem tart.
A felmérés egyik szerzője, Ivan Cuker a közvélemény szkepticizmusát az euró bevezetése után az esetleges áremelkedésekkel kapcsolatos aggodalmaknak tulajdonította.
„Főleg a diákok mondják, hogy az euró előnyös számukra. Körülbelül 45%-uk mondta ezt” – jegyezte meg.
Míg egyes közgazdászok egy „hiányos öltözetű hercegnő” helyzetéhez hasonlították Csehország uniós tagságát az euró elfogadása nélkül, mások elismerték az inflációs kockázatokat, és támogatták a kérdésről szóló népszavazás megtartásának ötletét.
Dominik Stroukal, a Metropolitan Egyetem közgazdásza az euróövezetet jelenleg „nem optimális” valutauniónak nevezte.
„Nincs értelme megszabadulni a monetáris politikától, amikor a cseh jelenleg is működik” – mondta.
A megbeszélésekre azt követően került sor, hogy Petr Pavel, volt NATO-tiszt, jelenlegi cseh elnök az országhoz intézett újévi beszédében „konkrét” lépések megtételét sürgette az ország számára a közös valuta bevezetése érdekében. Eddig az EU 27 tagja közül hét nem vezette be az eurót.