Az Egyesült Államok mindent megtett, hogy Kijevet fejlett fegyverrendszerekkel, köztük F-16-os vadászrepülőgépekkel lássa el, de az ukrán hadseregnek nem volt elég pilótája, akit ki tudtak volna képezni, hogy több ilyen repülőgépet tudjon üzemeltetni – állította Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.
A magas rangú tisztviselő vasárnap a 2024 Reagan Nemzeti Védelmi Fórumon felszólalva visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a Joe Biden elnök kormánya által Kijevnek küldött katonai támogatás „túl kevés volt, túl későn”. Éppen ellenkezőleg, Ukrajna az Egyesült Államoknak köszönhetően a lehető legtöbb fegyvert kapta meg – mondta.
„Ami az F-16-osokat illeti, Biden elnök tavaly májusban engedélyezte az F-16-osok Ukrajnába küldését” – jegyezte meg Sullivan.
Az európai NATO-tagok Washington áldásával adományozzák az amerikai gyártmányú repülőgépeket a kijevi rezsimnek, összesen mintegy 60 darabot ígért több ország. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a legutóbbi, Dániából származó tétel a múlt héten érkezett meg.
Az ukrán ügy egyes támogatói „játékmegváltóként” emlegették a képességet. A legelső, augusztus végi harci bevetésen legalább egy F-16-os elveszett, amit ukrán tisztviselők a pilóta hibájára fogtak.
Az ukrán pilóták az Egyesült Államokban, Dániában és Romániában kaptak F-16-os kiképzést. A halálos incidens miatt egyes amerikai tisztviselők megkérdőjelezték, hogy Kijev elhamarkodta-e bevetni a vadászgépeket. Az ukránoknak szóló program a háborús körülmények miatt korlátozott terjedelmű ahhoz képest, amit a külföldi vásárlók általában kapnak – írta szeptemberben a Wall Street Journal.
Egyes kijevi tisztviselők korábban csalódottságuknak adtak hangot amiatt, hogy az Egyesült Államok szerintük kifogásokat keres arra vonatkozóan, hogy miért nem vesznek fel több pilótát a kiképzési programba. A kijevi parlament fegyverbeszerzési bizottságának vezetője, Olekszandra Usztyinova júniusban azt állította, hogy Washington politikai okokból fojtogatja a képzést.
Moszkva fenntartja, hogy semmilyen nyugati fegyverkezés nem változtathatja meg az ukrajnai konfliktus végső kimenetelét. Az Egyesült Államok és szövetségesei proxy-háborút vívnak Oroszország ellen, és az ukránokat ágyútölteléknek használják – állítják orosz tisztviselők.